Sklárna v Kamenickém Šenově oslavila 130 let od svého založení. Firma je jedinou sklárnou v Evropě, která vyrábí speciální ochranná skla pro svářeče, skláře, taviče, oceláře a hutníky. K její produkci patří i skla do dalekohledů nebo brýlí, které umožňují pozorovat Slunce.
Po šesti letech se v Kamenickém Šenově na Českolipsku opět koná Mezinárodní sympozium rytého skla. Setkání sklářských výtvarníků letos přivítalo jedenadvacet umělců z České republiky i zahraničí. Zapojili se i studenti středních a vysokých škol.
Skleněnou plastiku, která bude Českou republiku reprezentovat na výstavě Expo 2015 v Miláně, dnes představili v Kamenickém Šenově na Českolipsku. Sklářský výtvarník René Roubíček ji vytvořil v tamní huti společnosti Preciosa. Několikametrový objekt už měl v době vzniku svého kupce, soukromou galerii v Dubaji.
U českolipského okresního soudu padl rozsudek v kauze dvou cizinců, kteří se pokusili uplatit tehdejšího starostu Kamenického Šenova. Dva muži mu v roce 2010 nabídli 150 tisíc za to, aby v jejich prospěch ovlivnil prodej bývalého zdravotního střediska na náměstí. Starosta tehdy všechno ohlásil na policii.
Uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově na Českolipsku má nového ředitele. Pavel Kopřiva chce studentům nabídnout nejen tradiční řemeslo, ale i moderní technologie. Navzdory tomu, že poslední roky to v kamenickošenovské průmyslovce vypadalo víc jako „na bojišti", než v umělecké škole.
Továrnu v Kamenickém Šenově na Českolipsku, která vyráběla jedny z nežádanějších svítidel, připomíná jen jméno zakladatele na zdi. Město je ve světě známé především výrobou skleněných lustrů. O věhlas se zasloužil i Elias Palme a jeho továrna, která svítidla vyráběla do roku 1972. Od té doby areál vystřídal několik majitelů a dnes z něho zbyly prakticky jen obvodové zdi.
Kamenický Šenov na Českolipsku se dočkal vlastního policisty. Policejní služebna a městská policie tu roky chybí. Proto radnice společně s policií zřídila kontaktní místo, kde je k dispozici jednou za čtrnáct dnů policista. Od jeho přítomnosti si slibují snížení drobné kriminality.
Cyklostezka Varhany mezi Kamenickým Šenovem a Českou Lípou by potřebovala po zimě pořádný úklid. Pohyb sportovcům tam komplikují větve, listí i střepy. Díky hezkému počasí už ji využívají cyklisté, bruslaři i pěší, čistá ale bude nejdřív na začátku dubna.
U Okresního soudu v České Lípě dnes v devět hodin začíná další soudní jednání v kauze údajného pokusu o uplacení bývalého starosty Kamenického Šenova na Českolipsku. Obvinění jsou dva cizinci, kterým hrozí až šest let za mřížemi.
Situace na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově se uklidňuje. Po rezignaci ředitele uspořádala den otevřených dveří. Zájemcům nabídla nejen prohlídku dílen, ale i možnost vyzkoušet si některé techniky jako pískování skla.
Tři sklářské školy v Libereckém kraji dostanou na rok od státu dotaci bezmála pět milionů korun. Týká se to školy v Novém Boru na Českolipsku, v Železném Brodě na Jablonecku a Uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově.
Středa je posledním dnem, kdy se lze přihlásit ke studiu na uměleckých školách. Nové studenty přijímá také nejstarší sklářská škola na světě v Kamenickém Šenově na Českolipsku. Přitom ještě nedávno hrozil škole zánik a dodnes nemá budoucnost definitivně vyřešenou.
Osud nejstarší sklářské školy v Kamenickém Šenově, která je nejstarší svého druhu na světě, je stále nejistý. Kraj chtěl školu zrušit pro její nerentabilitu, zabránit jejímu uzavření se ale rozhodl ministr školství, který přislíbil, že si jeho úřad vezme školu pod sebe. Není ale jasné, kdy k tomu dojde.
Muzejní železnice z Kamenického Šenova do České Kamenice v severních Čechách znovu ožívá. Historický motoráček tam začne přepravovat výletníky právě o tomto víkendu. První cestující vyjedou na trať mezi oběma městy poprvé dnes dopoledne.
Krajštší zastupitelé v Liberci rozhodli o osudu sklářské školy v Kamenickém Šenově a Novém Boru. Nakonec se slučovat nebudou. Rozhodnutí předcházela bouřlivá diskuze a demonstrace studentů a učitelů šenovské školy.
Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově hrozí zánik. Škola vznikla v roce 1856 a jde tak o nejstarší sklářskou školu na světě. Za nejistou budoucností instituce stojí finanční důvody a také pokles zájmu studentů o sklářský obor.
Střední umělecko průmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově má naději na přežití. Nové programy a hlavně peníze nabídl Peter Rath z americké společnosti Internacionale glass Alianz.
Studenti ze sklářské školy v Kamenickém Šenově protestovali před novoborskou sklářskou školou. Nelíbí se jim záměr Libereckého kraje sloučit jejich střední školu s tou v Novém Boru.
V Kamenickém Šenově na Novoborsku se otevřely veřejnosti dva obnovené parky. S úpravou zanedbaných ploch pomohla městu nadace Proměny. Zaplatila většinu z potřebných dvaadvaceti milionů korun. V nejbližších letech by nadace měla přispívat městu i na údržbu parků.