„Hasil byl jeden z nejlepších agentů, protože přinášel opravdu cenné informace o uranu, a dokonce i informaci o tom, že byl zatčen Rudolf Slánský,“ říká David Žák.
Nevíme, jak přesně probíhaly výslechy v Čechách, Jan Mašek se k tomu nechtěl podrobně vracet. Říkal, že nebyl nesnesitelně týrán a že Státní bezpečnost už od něj nepotřebovala téměř nic zjistit.
Zřejmě poslední interview s Josefem Hasilem před jeho smrtí pořídila v Chicagu spolupracovnice Paměti národa Marie Štěpánová. Hasila charakterizovala slovy „drobný, pokorný, odvážný a hluboce věřící“.
Producenti platformy Voyo plánují také pokračování Krále Šumavy. V něm se diváci dozví více o životě Josefa Hasila na Západě, kde třeba spolupracoval s předchůdkyní zpravodajské služby CIA.
„Kachyňův Král Šumavy je skvělý, ale moje minisérie je víc podle pravdivých událostí. Snažili jsme se tam dát taky humor,“ přibližuje režisér David Ondříček.
Na místa, kudy v čase nastupující komunistické diktatury chodil legendární převaděč Josef Hasil, mrštný houževnatý chlapík nevelké postavy, vás zavedeme v seriálu Česko mezi řádky.
Praha||Lenka Kabrhelová, Kateřina Pospíšilová, Ondřej Franta|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Josef Hasil pomohl po roce 1948 desítkám lidem utéct přes Šumavu na Západ. Sjednocoval rodiny, ale sám poznal syna až jako zralého muže. Co si myslel o filmech a knihách vyprávějících o jeho životě?
Hasilův život inspiroval filmaře i spisovatele. V roce 2001 představila režisérka a scenáristka Kristina Vlachová snímek Zpráva o Králi Šumavy, o 11 let později vyšla kniha Návrat Krále Šumavy.
Král Šumavy slaví v pátek 95 let. Josef Hasil se narodil 8. února 1924 v Zábrdí u Prachatic a patří mezi nejznámější představitele protikomunistického odboje.