Pojďte sledovat cestu Lucie Výborné v nepravidelném deníku Antarktida v mojí hlavě, který popisuje jak přípravy, tak i samotnou anabázi (za) ledovým dobrodružstvím.
Fotografie indické mise z odvrácené strany Měsíce byly publikovány den poté, co ruská vesmírná agentura Roskosmos oznámila, že po nárazu do povrchu Měsíce ztratila modul Luna-25.
„Tato událost je zcela bezprecedentní a obrátila vzhůru nohama naše očekávání o antarktickém klimatu,“ řekl The Washington Post Jonathan Wille působící na francouzské univerzitě Grenoble Alpes.
Technologii vyvinuli vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze ve spolupráci s několika firmami. Více najdete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Dvě století po objevu Antarktidy je šestý kontinent stále nejméně probádanou oblastí na Zemi. Systematicky se jejímu zkoumání věnují vědci asi z padesáti států včetně České republiky.
Filmový štáb strávil v Čechách celkem 25 dní. Během té doby vznikly například záběry z norského královského paláce, ve který se proměnil pražský Žofín.
Indie vyšle v polovině července k Měsíci sondu Čandrájan-2, s níž se pokusí přistát na měsíčním povrchu. Podle agentury Reuters to ve středu oznámila indická vesmírná agentura ISRO.
Na studii se podílelo více než 80 vědců. Na to, že antarktický led taje rychleji, přišli díky údajům ze satelitů a pozemního měření. Zjistili, že ročně v Antarktidě roztaje asi 240 miliard tun ledu.
Britská expedice plánuje dosáhnout jižního pólu a vyžít k tomu výhradně obnovitelnou energii. Jejich osmitýdenní expedice dlouhá téměř tisíc kilometrů má začít ve středu
Člen posádky kosmického letu Apollo 11 Buzz Aldrin, který v roce 1969 vystoupil coby druhý člověk v historii na povrch Měsíce, onemocněl a musel být transportován z Antarktidy do Spojených států. Zdravotní stav osmašedesátiletého Američana je podle doktorů stabilizovaný.
Dva čeští horolezci dobyli Jižní pól. Josef Šimůnek a Štěpán Bečvář se na svou výpravu vydali koncem listopadu. Původně chtěli vylézt jen na nejvyšší horu Antarktidy. Když už ji zdolali, domluvili se, že půjdou dál. Lákalo je totiž jedno významné datum spojené s historií Jižního pólu.
Hluboko pod ledem pokrývajícím Antarktidu našli vědci stopy po palmách a baobabech. Před 53 miliony let se prý dalo na jižním pólu klidně i koupat. Vědci se teď snaží zjistit, co to může znamenat pro budoucnost i v souvislosti se změnami klimatu.
K jižnímu polárnímu kruhu dnes odlétá jedenáctičlenná expedice, tvořená hlavně vědci z Masarykovy univerzity v Brně. Jejich cílem je stanice Johanna Gregora Mendela, kterou univerzita před pěti lety vybudovala na Antarktidě.