„Ryb je tu čím dál méně, je to katastrofální. Dříve jsme vozili turisty na rybolov, teď se z tohoto místa stala bažina,“ naříká místní rybář Alexej Grebenikov.
Chtěl kvůli blížící se bouřce pomoci z vody čtyřem dětem. Do pátrací a záchranné akce se zapojilo 40 potápěčů, 40 vodních záchranářů a 80 hasičů ze Salcburska a Horních Rakous.
Poklesové jezero v poddolované oblasti na levém břehu Olše je tam, kde kdysi stála obec Darkov. „Sezóna na jezeře bude celoroční. Jde o to, jak skloubit zájmy všech skupin,“ říká Andrzej Bizoń.
Nejnovější objevy marsovského vozítka Perseverance naznačují možnou existenci termálních pramenů a gejzírů na rudé planetě – ovšem velice, velice dávnou.
Nález je pro Poláky velmi významný, protože dokládá, že pro lidi, kteří tam žili zhruba od čtrnáctého do pátého století před naším letopočtem, to bylo posvátné místo.
Někteří ve vodě vydrželi šedesát sekund, jiní i několik minut. Odvážlivci si i zaplavali. Freediver David Vencl ve vodě pokřtil šampaňským svou novou knihu Muž pod ledem.
Tělo muže bylo nalezeno v šestimetrové hloubce zhruba 30 metrů od břehu, snaha záchranářů o jeho oživení nebyla úspěšná. Šestiletého chlapce si vzal na starost krizový tým.
„Základní věc je, že když se jdu vykoupat do nějakého rybníka, do nějaké pískovny, tak bych tam nikdy neměl být sám,“ popisuje olomoucký vodní záchranář Jiří Vrba.
Úřady se začaly případem zabývat poté, co se Neymar pochlubil stavbou na sociálních sítích. S okamžitou platností pozastavily práce a při kontrole odhalily řadu prohřešků.
Podle unijního programu Copernicus je hladina Gardského jezera na nejnižší úrovni od roku 1953 a je o 60 centimetrů níže, než činí dlouhodobý průměr za 70 let, napsala agentura ANSA.
Unikátní tvar jezera Saimaa vznikl při poslední době ledové. A když led roztál, přišli první obyvatelé. Ještě před nimi však oblast obýval někdo jiný – tuleni.
„Tání ledovců destabilizuje půdy a přispívá k erozi,“ vysvětluje polární bioložka Kateřina Kopalová, která studuje krajinu v odledněných polárních oblastech.
V lednu varovali vědci z univerzity v Utahu, že by jezero mohlo do pěti let zcela zmizet. Jeho situaci by mohla zlepšit voda z tajícího sněhu v horách, kde v zimě napadla rekordní sněhová pokrývka.
Sochu odkryl tým dobrovolníků koncem února a pro odborníky je objev důležitý i kvůli výzkumu měnících se přírodních podmínek na ostrově ležícím v Tichém oceánu asi 3500 kilometrů západně od Chile.
Na Aljašce se objevují nová tzv. termokrasová jezera, která vznikají, když věčně zmrzlá půda - tedy permafrost - rozmrzne v důsledku stoupajících teplot, povolí a propadne se.
Asi třetina jezer na světě je z našeho pohledu modrá. „Voda absorbuje červené spektrum světla, modré se převážně odráží,“ vysvětluje biochemik Marek Cebecauer.
Pražští policisté z pořádkových jednotek podle Mf Dnes požadují, aby jim byly proplacené pohotovosti běžnou mzdou. Přečtěte si výběr ze sobotních médií, které připravil Radiožurnál.
Jezero Sáva postupně vysychá desítky let, letos ovšem poprvé zmizela všechna voda. Ztráta jezera představuje hrozbu pro celý ekosystém. Příčinou je kromě klimatických změn také nezájem vlády.
Objev učinili na dvou hřbitovech ležících v dnešním Kyrgyzstánu mezi jezerem Issyk-kul a největším městem Biškekem. Na obou místech je velké množství hrobů datovaných do let 1338 a 1339.
Místní a regionální úředníci zabývající se ochranou životního prostředí vyšetřují příčinu možného znečištění jezer. Zatím ale nedospěli k žádnému závěru.