Koryto řeky Olše na okraji Karviné obsadily bagry a nákladní auta. Celá řeka teče jakýmsi bypassem okolo a přeložená je kvůli tomu i cyklostezka. A do potrubí se schoval odtok do místního náhonu.
Aby bylo možné stavidlo opravit, je potřeba ho dostat na sucho. Proto dělníci staví speciální stěny, které se skládají z přibližně šesti metrů dlouhých ocelových profilů.
Odstranění jezů naplánovala Česko-rakouská komise pro hraniční vody. Autoři záměru vyzdvihovali význam odstranění jezů dále třeba pro vydru nebo pstruha potočního.
Policie oficiálně ukončila pátrání po muži z raftu, který se v úterý převrátil. Potápěči v pátek dopoledne vytáhli jeho tělo z Vltavy v centru Českého Krumlova.
Policie i záchranáři varují, že sjíždění Vltavy v daném místě je nyní velmi nebezpečné. „Záchranáři během odpoledne vyjížděli třikrát k tonoucím vodákům,“ uvedli záchranáři.
„Benešovští policisté zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin usmrcení z nedbalosti. Zatím je to proti neznámému pachateli,“ uvedla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.
Novelu vodního zákona, která hlavně zavádí opatření proti suchu, nyní dostane k projednání Senát. Pokud s ní vysloví souhlas, dostane ji k podpisu prezident.
Stavbu dlouhodobě brzdí problémy s vyhodnocením jejího vlivu na životní prostředí. Vláda před rokem podmínila stavbu plavebního stupně stanovením kompenzačních opatření za případné zničení přírody.
Mají zachraňovat životy, místo toho je kradou zloději. Záchranná lana a podkovy mizí z jezů a vodohospodáři po celé republice neví, jak se bránit. Nepomáhá ani natírání vazelínou a časté kontroly.
Českokrumlovský jez u Jelení lávky změnil podobu. Je pomalejší a bezpečnější. Podle vodohospodářů je teď ale jez snáze prostupný pro ryby. Vodáci tak přišli o jednu z adrenalinových atrakcí na Vltavě.
Záchranná podkova, házecí lano a informační tabule nainstalují pracovníci Povodí Moravy k novému nebezpečnému jezu – Jamborově prahu, který vznikl nedaleko olomoucké nákupní galerie Šantovka. Doporučili to vodní záchranáři, kteří na začátku června místo prozkoumávali.
Každou sezónu vyrážejí Češi na vodu a každou sezónu se jich domů vrací o něco méně. Třeba za loňský rok evidují záchranáři 17 lidí, kteří se utopili. Příčin je podle odborníků hned několik – třeba to, že se vodáci často na cestu posílí alkoholem. Jindy se ukáže, že nezvládají zásady první pomoci a neví, jak se na řece chovat. A výraznou roli hrají i nebezpečné jezy. Míst, kde jde na lodi o život, je přes 130.
Pod jezem v Radošově na Ohři se utopily desítky vodáků a nebýt místního zahrádkáře Jana Čečrleho, bylo by mrtvých mnohem víc. Tento muž vytáhl z vody na 50 lidí. Teď už pár let zachraňovat nemusí, správce splavu totiž dílo zabezpečil.
Odborníci z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci prozkoumali jez na soutoku Moravy a Mlýnského potoka pod obchodní galerií Šantovka. Zmonitorovali dno a vyzkoušeli záchranu tonoucího.
V létě chce Ředitelství vodních cest opět otevřít otázku jezu na Labi v Děčíně. Podle státního úřadu se díky jezu zlepší plavební podmínky. A rejdaři, kteří mají na Labi svoje lodě, budou moci nasmlouvat a přepravit víc zboží. Podle ekologů je ale podobná stavba zbytečná. Nejen že se podle nich nevyplatí, ale zároveň zničí poslední přírodní úsek řeky Labe.
Už osmý jez v Olomouckém kraji vybavili vodohospodáři novými ochrannými prvky. Bezpečnějším je teď jez v Troubkách na Přerovsku. Náklady na instalaci novinky stály Povodí Moravy pětatřicet tisíc korun.
Na jezu v Oseku nad Bečvou vandalové ukradli třicetimetrové záchranné lano. Záchranný prvek sem při tom pracovníci Povodí Moravy naistalovali teprve nedávno. I první lano na nebezpečném jezu na řece Bečvě totiž zloději ukradli. K podobným útokům vandalů dochází opakovaně.
Divoká soutěska v Hřensku na Děčínsku se v květnu neotevře. Kvůli problémům s jezem ji musí nechat obec nejprve nechat opravit. Z jezu totiž uniká voda a musí se opravit. Hotovo by mělo být do prázdnin.
V rámci Světového dne vody si návštěvníci mohli v sobotu prohlédnout vodní dílo v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Zájemci obdivovali plavební komory, jez i část malé vodní elektrárny. O akci, kterou pořádalo Povodí Labe, byl nevídaný zájem.
Rybáři z Čelákovic budou pokračovat v záchraně tisíců ryb. Hladina Labe klesla po zásahu vodohospodářů v úseku od Lysé nad Labem o dva metry. Některé tůně proto zůstaly bez vody a ryby v nich by zahynuly.
Labe bude měsíc skoro bez vody. V úseku mezi Lysou nad Labem a Čelákovicemi začne zítra Povodí Labe snižovat hladinu o dva metry. Chce totiž opravit pilíře a zdi na jezech v obou městech. Rybáři se bojí, že by mohly uhynout tisíce ryb v řece i okolních tůních, a proto se je už dnes odpoledne budou snažit vylovit.
Labe bude měsíc skoro bez vody. V úseku mezi Lysou nad Labem a Čelákovicemi začne zítra Povodí Labe snižovat hladinu o dva metry. Chce totiž opravit pilíře a zdi na jezech v obou městech. Rybáři tam proto chtějí vylovit ryby.
Nové bezpečnostní prvky začalo budovat Povodí Moravy na jezu v Olomouci - Řepčíně, kde loni zahynuli čtyři lidé. Zvýší tak bezpečnost problémové vodní stavby, u níž jsou už výstražné tabule a plovací podkova s lanem pro záchranu tonoucích. Hotovo bude na začátku příštího týdne.
Ředitelství vodních cest tvrdí, že ministerstvo životního prostředí účelově oddaluje přípravu výstavby jezu na Labi u Děčína, který by umožnil spolehlivé lodní spojení k moři. Resort životního prostředí jim totiž už podruhé vrátil dokumentaci o dopadech jezů na životní prostředí (EIA) k dopracování.