Americká ekonomika v červenci vytvořila zhruba 114 000 nových pracovních míst, což je méně, než se očekávalo. Nezaměstnanost v USA překvapivě vzrostla a dostala se na nejvyšší úroveň od října 2021.
Kolem pátečních 21.30 SELČ si euro k dolaru připisovalo 0,7 procenta na 1,2098 dolarů. Dolarový index ve stejnou dobu klesal o 0,6 procenta na 90,82 bodu.
Síla japonského jenu dusí zemi vycházejícího slunce. Tamní měna se po nedávné rekordní intervenci japonské centrální banky opět blíží k úrovni svého maxima vůči dolaru. Díky statutu bezpečného přístavu přitom posiluje už pět let, během kterých si vůči americké měně vylepšil pozici o 50 procent. Exportéři proto ztrácejí konkurenceschopnost a japonské firmy vyrábějí čím dál tím více v zahraničí.
Půl roku po havárii jaderné elektrárny Fukušima hlásí japonský průmysl v meziročním srovnání tříprocentní propad, tempo růstu není oslnivé ani v posledních měsících. Silná měna a předpovídané zpomalení růstu tradičních odběratelů japonského zboží přitom může nadále komplikovat ozdravení z ničivých březnových událostí.
Japonsko i nadále hýbe globálními trhy. Poté, co Naoto Kan v úterý obhájil pozici v čele Demokratické strany a společně s tím post premiéra, rozhodl se intervenovat proti jenu. Ten na první zásah reagoval oslabením, které by mělo zvýšit konkurenceschopnost japonských výrobců a tím podpořit ekonomiku. V noci na dnešek ale už jen opět posiloval. A Kan proto pohrozil další intervencí.
Japonská centrální banka ponechává úrokové sazby na ultra nízkých úrovních: 0,1 procenta označuje The Wall Street Journal. Cíl je podle listu jasný: pomoci nastartovat japonskou ekonomiku těžce zasaženou globální krizí. Zatímco hospodářství tato politika podle dostupných signálů pomáhá, investoři vlastnící jeny trpí. Japonská měna totiž v noci na dnešek opět oslabila a obrat k lepšímu je podle některých expertů v nedohlednu.