Japonsko se lednovým přistáním stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na Měsíc. Přistání se zdařilo s odchylkou 55 metrů od vytyčeného cíle.
Není jasné přesné datum, kdy modul ukončí svou činnost na oběžnici Země. Nebyl ale navržen tak, aby přestál lunární noc, při níž panují extrémně nízké teploty. Ta začne ve čtvrtek.
Agentura JAXA slíbila sdělit další podrobnosti na tiskové konferenci. V živém přenosu informovala o výšce, rychlosti a poloze modulu bez lidské posádky.
Jde o vůbec první studii, která ukazuje, že se savci mohou být schopni rozvíjet ve vesmíru, píše se ve společném prohlášení národního institutu Riken a univerzity v Jamanaši.
Vzorky, ve kterých se našly aminokyseliny, dopravila na Zemi sonda Hajabusa 2. Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce, která je vzdálená kolem 300 milionů kilometrů od Země v prosinci 2014.
Mezinárodní tým vědců v pondělí v časopise Nature Astronomy zveřejnil dvě studie ohledně materiálu, který japonská sonda Hajabusa vyzvedla na planetce Ryugu.
Podle Evropské kosmické agentury je na fotografiích severní polokoule nejmenší planety sluneční soustavy. Jeden ze snímků zachytil kráter pojmenovaný po českém skladateli Bedřichu Smetanovi.
Odborníci z JAXA po vyhodnocení videa poznamenali, že množství materiálu uvolněného při této operaci z asteroidu zvyšuje pravděpodobnost úspěšného odběru.
Hajabusa 2 náročný manévr provedla na konci února a v nadcházejících měsících provede ještě dvě taková přiblížení s cílem získat vzorky, které budou následně dopraveny na Zemi.