Hnutí SPD je podle politologa Lukáše Jelínka ohroženo ze dvou směrů. „Na jedné straně tady má sílící hnutí ANO. Zároveň tady máme nové, řekněme radikální, strany,“ říká.
Podle politologa Aleše Michala jde o přímou reakci na snahy Jindřicha Rajchla a jeho strany PRO zasáhnout do prostoru radikální pravice a nabídnout spojené síly.
Spolupráci s Trikolorou nebo PRO nastínil v rozhovoru pro iROZHLAS.cz poslanec SPD Jaroslav Foldyna. „Jestli mohla vzniknout vládní pětikoalice, proč by nemohla vzniknout třeba trojkoalice proti nim?“
Z vyjádření předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy vyplývá, že je v tuto chvíli z podobně smýšlejících politických stran na stole spíše spolupráce s mimoparlamentní Trikolorou.
„Předseda Okamura mi účast na demonstraci nezakázal. V SPD se Rajchlem necítíme ohrožení,“ říká poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Protestu se účastnil jako jediný zástupce jiné politické strany než PRO.
Protestující na Václavském náměstí drželi české vlajky a transparenty s nápisy jako „Pryč z NATO“, „Ne válce“ nebo „prolhaná vláda a média“. Při skandování nejčastěji volali po demisi vlády.
Do druhého kola třetí přímé volby prezidenta postupují předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a někdejší náčelník generálního štábu Petr Pavel. Dělilo je necelých 23 tisíc hlasů.
„Nebylo to ještě lepší, protože jsme dosud neměli na vlastenecké scéně silného konkurenta. Osm procent nám ubraly strany, které měly určitý programový překryv,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura.
Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) chce kvůli tvrzením prezidenta Miloše Zemana o odposleších svolat komisi ještě v srpnu.
Skupina poslanců z bezpečnostního výboru se na konci června hodlá vypravit na služební cestu do Řecka. Proč mají být v sedmičlenné delegaci tři poslanci SPD?
Kvůli omezením spojeným s epidemií koronaviru se letos stejně jako před rokem neuskutečnila cesta ruských členů klubu z Moskvy do Berlína, příznivci spolku proto uspořádali lokální jízdy bez Rusů.
Poslanec Jaroslav Foldyna odešel od sociálních demokratů na konci února. Za SPD také kandiduje v blížících se krajských volbách v Ústeckém kraji, je na třetím místě listiny.
Foldyna opustil sociální demokracii 25. února po dlouhodobých názorových neshodách se stranickým vedením. ČSSD podle něj totiž začala ignorovat lidi, kvůli kterým vznikla.
Z Foldynových stále divočejších výroků za poslední dva tři roky se mohlo snadno zdát, že dokonce usiluje o vyloučení. Toho se mu vloni na podzim také málem dostalo.
Foldyna se naposledy dostal do sporu s vedením strany před dvěma týdny, kdy ve sněmovně kritizoval organizaci Člověk v tísni. ČSSD je podle Foldyny dnes tím, proti čemu původně vznikla.
Loni na podzim se ještě Foldynovo vyloučení z ČSSD nepovedlo. Na předsednictvech bývá nízká účast. Nadto Hamáčkovi chyběly hlasy pražských členů, kteří nevynechají příležitost, jak mu nastavit nohu.
Jaroslav Foldyna hrozí svým odchodem v případě, že se strana nezbaví svých místopředsedů Tomáše Petříčka a Jany Maláčové. Vyplatí se jeho odchod skomírající straně sociální demokracie?
„Jaroslav Foldyna vyjadřuje názory, které neodráží postoje vedení ČSSD a hodnoty sociální demokracie. Měl by se omluvit,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD.
Nechybělo mnoho a sociální demokracie se nedávno zasloužila o změnu poměrů v Poslanecké sněmovně. Jenže – jak se jí často stává – záměry do konce nedotáhla.
Jaroslav Foldyna (ČSSD) už dříve řekl, že s názory svého asistenta nesouhlasí, ale je to jeho věc. Státní zastupitelství chce mít ve věci jasno koncem srpna.
Čeští politici a hradní mluvčí odmítají tvrzení experta na boj proti fake news Jakuba Kalenského, že pomáhají pronikat dezinformacím do hlavního proudu.