Je takzvaný Green Deal v současné podobě politicky obhajitelný? Vladimír Kroc se ptal Jana Dusíka, nově jmenovaného zástupce generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi.
Dusík se tak stal jedním z nejvýše postavených českých úředníků v unijních institucích. Výběrové řízení mělo několik kol a porazil řadu uchazečů z několika států.
„Lidé na planetě budou potřebovat nějaké podmínky ke svému životu a je v zájmu nás všech, abychom si tyto podmínky zachovali, i pro naše děti. A o tom jsou klimatická vyjednávání,“ říká Jan Dusík.
Evropské země od začátku ruské invaze na Ukrajinu hledají způsob, jak nahradit dodávky surovin z Ruska. Podle některých politiků je potřeba přestat brát ohled na životní prostředí a vrátit se k uhlí.
Strana zelených chce co nejrychleji schůzku s premiérem Janem Fischerem. Na ní by chtěla probrat vliv ČEZu na politické rozhodování v zemi. Jednat by zelní chtěli i o obsazení postu ministra životního prostředí, na který rezignoval Jan Dusík.
Ministr životního prostředí Jan Dusík oznámil svou rezignaci. Rozhodl se tak poté, co premiér Jan Fischer nepřijal jeho návrh, aby ČEZ přepracoval plán na rekontrukci Prunéřova II. Zelení za rozhodnutím Dusíka stojí. Předseda strany Ondřej Liška zároveň varoval před vlivem ČEZu na politiky a vládu.
Ministři vlády Jana Fischera se sice dnes nepojedou nadýchat ostravského vzduchu, jak se nedávno spekulovalo, přesto bude tohle téma jejich dnešní schůzce asi dominovat. Na program se dostalo poté, co se kvůli neúnosnému smogu na Ostravsku začaly ještě víc než jindy plnit ordinace lékařů a odborníci přinesli další znepokojivá čísla o tamním ovzduší.