Ruská plynárenská společnost Gazprom už nebude moci vyvážet plyn do Evropské unie potrubím Jamal přes Polsko. Firma ve čtvrtek oznámila, že důvodem jsou ruské sankce na firmu EuRoPol GAZ.
Seznam neupřesňuje podobu uvalených sankcí. Putinův dekret nicméně stanoví, že žádný ruský subjekt nesmí se sankcionovanými podniky uzavírat dohody, ani plnit závazky plynoucí z dřívějších dohod.
Podle údajů z německé měřicí stance Mallnow, která leží u hranice s Polskem, proudil v pondělí ráno plyn směrem na východ do Polska v hodinovém objemu téměř 1,2 milionu kilowatthodiny (kWh/h).
Amsterodam / Moskva / Kyjev||ČTK|Ekonomika|Aktualizováno
Ruský ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že k prudkému růstu cen suroviny v letošním roce přispívají chybná rozhodnutí evropských politiků a neschopnost dohodnout se na dlouhodobých smlouvách.
„Česká republika využívá zpravidla jiné přepravní trasy, než je plynovod Jamal. Proto neočekáváme, že by jeho výpadek jakkoli ovlivnil objemy dodávek plynu do ČR,“ uvedl Český plynárenský svaz
Ruský plynárenský gigant Gazprom si na úterý podle Reuters nezarezervoval žádné kapacity pro export prostřednictvím Jamalu, který dodává ruský plyn do Německa přes Polsko.
Dodávky ruského plynu do Německa plynovodem Jamal zůstávají po víkendovém propadu nízké. Cena klíčového kontraktu na zemní plyn se v pondělí vyšplhala na 146,73 eura.
Moskva v poslední době čelí obviněním, že se omezováním dodávek plynu snaží přimět Německo a Evropskou unii ke schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2.
Plynovod Jamal transportuje plyn ze západu na východ. Větší problémy to ale nezpůsobuje. Lze očekávat, že plynovod zůstane v obráceném režimu minimálně do středy.
Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v prosinci vykazovala krátce před 10.00 SEČ nárůst o téměř 12 procent na 72,50 eura (zhruba 1860 Kč) za megawatthodinu (MWh).
Plynovod vede přes Polsko, které však uvedlo, že stále dostává množství suroviny odpovídající smlouvě. Gazprom později uvedl, že závazky vůči svým zákazníkům v Evropě plní.
Ruští lékaři bojují s epidemií sněti slezinné na polárním poloostrově Jamal. Rozšíření antraxu do jiných částí Ruska ale podle jejich názoru nehrozí. Snětí onemocnělo nejméně 20 lidí, z toho osm dětí. Na následky nemoci už zemřel dvanáctiletý chlapec.