Švédská rozvědka informovala, že počet radikálních islamistů v zemi za posledních sedm let masivně vzrostl. V současnosti se podle ní jejich počet pohybuje v řádech tisíců.
Nejméně 60 mrtvých a další desítky zraněných si vyžádal sebevražedný atentát v iráckém městě Hilla. S odvoláním na oficiální zdroje o tom informovala agentura Reuters. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Mezi mrtvými jsou hlavně civilisté.
V přepočtu na obyvatele pochází nejvíce evropských bojovníků radikální organizace Islámský stát z Kosova. Tamní Albánci přitom patří k nejumírněnějším muslimům na světě. Na vině je ale podle kosovských duchovních jak tíživá ekonomická situace, tak i snaha zejména saúdských wahhábistů co nejvíce rozšířit radikální názory nejen na Balkáně, ale v celé Evropě.
Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy v posledních týdnech zlikvidovala tři z vůdců Islámského státu. Mezi mrtvými má být i abú Saláh, který je označován jako ministr financí samozvaného chalífátu. Další dva radikálové měli na starosti předávání informací a zbraní a vymáhání peněz od civilistů.
Francie splnila slib, který dal na začátku září prezident Francoise Holland. Dnes ráno zahájila letecké útoky na pozice Islámského státu v Sýrii. Nálety provedla na základě informací z pozorovacích letů z uplynulých 2 týdnů. Potvrdil to v komuniké Elysejský palác. V Sýrii útočilo 6 letounů, z toho 5 stíhaček Rafale. Podle Hollanda mohou údery pokračovat i v dalších dnech.
Mladý islamista, který se chystal v Londýně zabít britského vojáka, má strávit 22 let mřížemi. Jeho plán zmařila na poslední chvíli policie a zpravodajská služba MI5. 19letý radikál se inspiroval vraždou vojáka Lee Rigbyho v roce 2013.
Německo bude trestat cesty svých občanů do bojových oblastí, kde působí teroristické skupiny, například do Iráku a do Sýrie. Tímto opatřením chce zamezit tomu, aby se němečtí islamisté zapojovali do bojů v řadách radikálních organizací, jako je Islámský stát (IS). Příslušný zákon dnes schválila německá vláda.
Islamističtí ozbrojenci v Iráku se znovu přiblížili k Bagdádu. Irácká armáda s nimi svádí těžké boje pouhých 60 kilometrů od metropole. Při útoku radikálních sunnitů na věznici severně od iráckého hlavního města Bagdádu zemřelo 44 vězňů. Bezpečnostní situace se zhoršuje také ve městě Bajdží na severu země - vláda už preventivně zastavila provoz tamního závodu na zpracování ropy, který je největší rafinerií v zemi.
Až polovinu povstaleckých skupin v Sýrii tvoří islámští extremisté. Džihádisté odmítají jakékoli dohody o ukončení krize, ať už mezinárodní nebo uzavřené přímo v samotné Sýrii. Podle mnoha expertů navíc islamistické skupiny představují riziko nejen pro sousední země, ale také pro Evropu.
Francie zpřísňuje svůj postoj k muslimským radikálům. Tamní úřady ze země vyhostily dalšího islamistu. Ministerstvo vnitra ho považuje za nebezpečného. Pětatřicetiletý Tunisan propagoval ve Francii svatou válku. Od začátku roku musely z podobných důvodů zem opustit desítky muslimů.
V New Yorku stanul před soudem vlivný duchovní Abú Hamza a s ním čtyři další islámští radikálové. Extremisté čelí obvinění z podpory terorismu a financování Al-Káidy. Do Spojených států je po mnoha letech soudních pří vydala Velká Británie.
Francouzská policie provedla raziii na radikální muslimy. V Toulouse, v Nantes, Le Mans a také na předměstích Paříže pozatýkala asi dvacítku údajných islamistů, především sympatizantů s organizací Forsane Alizza, která je od loňského února zakázaná.
Sebevražedný útočník zabil v somálské metropoli Mogadišu blízko vládních budov nejmíň sedmdesát lidí a desítky dalších zranil. K bombovému atentátu se přihlásila militantní islamistická skupina Al- Šabáb, která ovládá velkou část rozvrácené východoafrické země. Ozbrojenci navíc pohrozili dalšími útoky na vládní a vojenské cíle a vyzvali civilisty, aby se nezdržovali v jejich blízkosti.
Anglické univerzity se staly živnou půdou islámského extremismu a terorismu. Vyplývá to ze studie britského ministerstva vnitra, která dosud nebyla zveřejněna, ale dostala se do rukou novinářů z redakce listu Daily Mail. K této kontroverzní záležitosti se už vyjádřila také ministryně vnitra Teresa Mayová.
V arabských zemích, kde lidé protestují proti režimům, neexistují v současné době žádné vládní instituce. Takové situace může využít nový silný vůdce nebo islámští radikálové, kteří už podpořili Kaddáfího odpůrce. Náměstek libyjského ministra zahraničí tvrdil evropským diplomatům, že Al-Káida už dokonce vyhlásila na východě země islámský emirát. Kroky islámských radikálů jsou potřeba z dlouhodobého hlediska pečlivě sledovat.
Indonéská policie viní radikálního duchovního Abú Bakara Bášira z podpory terorismu. Duchovnímu otci Al-Kaidy jihovýchodní Asie tak hrozí trest smrti. Bášir byl už v minulosti odsouzen za podíl na atentátu na Bali, při kterém v roce 2002 zahynulo 202 převážně zahraničních turistů.
Nedostatečná pomoc obětem záplav ze strany vlády v Pákistánu opět nahrává radikálním islamistům. Mezi skupiny, které organizují své vlastní záchranné práce, patří Džamáat ad-Daua, která je dokonce spojovaná s teroristickými útoky v Indii. O zapojení radikálů do pomoci trpícím Pákistáncům informují západních média včetně BBC.
Ministr bezpečnosti Bosny a Hercegoviny Sadik Ahmetovič uvedl, že je nutné se otevřeně postavit wahábismu - radikálnímu pojetí islámu, které se v Bosně a Hercegovině stalo problémem. Zároveň ale zdůraznil, že by to nemělo zabránit zrušení víz do schengenského prostoru pro občany jeho země, protože bosenský stát všechny své závazky v tomto směru splnil.