Účastníci podobných setkání jsou pečlivě vybíráni a prověřováni. I z tohoto důvodu se objevily pochybnosti nad pravdivostí videa. Analytik Tureček ale nevidí důvod pro to, aby to bylo sehrané.
Ženy bez šátku budou identifikovány pomocí kamer, načež obdrží varovnou sms, která je bude informovat o důsledcích jejich chování. Opatření má za cíl „předcházet odporu proti hidžábovému zákonu“.
Íránské ženy si na veřejnosti musejí šátkem zakrývat vlasy a dekolt od islámské revoluce z roku 1979. Stále více žen však nosí odhalené vlasy od loňského úmrtí 22leté Íránky Mahsy Amíníové.
Tento měsíc v Íránu popravili dva muže, kteří byli zadrženi během demonstrací. Jeden z mužů byl veřejně oběšen na stavebním jeřábu jako odstrašující příklad ostatním.
Ali Daeí, který je se 109 góly druhým nejlepším reprezentačním střelcem historie po Cristianu Ronaldovi, následky už pocítil, když úřady v prosinci zavřely zlatnictví a restauraci, které vlastní.
Poprava Rahnavarda necelý měsíc poté, co údajně usmrtil dva členy bezpečnostních sil, ukazuje, s jakou rychlostí Írán nyní vykonává tresty smrti, uvedla agentura AP.
Nezaměstnanost v Íránu je mezi vysokoškolsky vzdělanými ženami dosahuje skoro 25 procent, obecně se ženy na pracovní síle podílejí jen asi pětinou, což prosazování práv žen stěžuje.
Lidé na Blízkém východě solidárně podporují protesty íránských žen proti vládě. Od Bagdádu po Bejrút odpůrci Teheránu doufají, že vlna protestů pomůže oslabit jeho moc nad jejich vlastními zeměmi.
„Situace je v Íránu dlouhodobě velmi napjatá. Íránci už toho mají opravdu dost a frustrace se začíná projevovat i prostřednictvím demonstrací,“ říká politolog a bezpečnostní analytik Josef Kraus.
Stovky protestujících se v neděli shromáždily zejména kolem budovy univerzity v Teheránu a podle videozáznamů zveřejněných na internetu vykřikovaly hesla jako „Žena, život, svoboda“.
Děje se tak poté, co konzervativní prezident Ebráhím Raísí 15. srpna podepsal nový dekret, který ještě více zpřísňuje, jak se ženy v islámské republice mohou oblékat.