Podle informací belgických médií už Tudžání zemi opustil, zůstává v ní ale jeho žena a děti. Imámovi právníci uvedli, že se proti verdiktu hodlá odvolat.
Shehadehovi se podle jeho úterní závěrečné řeči podařilo prokázat, že pomohl svému bratrovi Omarovi a jeho družce Fátimě Hudkové odejít do Sýrie a přidat se k teroristické organizaci An-Nusra.
S imámy z Turecka nejsou usedlíci spokojení, proto organizace Ditib otevírá školicí středisko přímo na Německém území. Chce tím napravit pošramocenou pověst šiřitele turecké propagandy.
Trojice čelí obvinění z účasti na teroristické skupině, z podpory a propagace terorismu a z financování terorismu. Za tyto zločiny hrozí stíhaným až patnáctileté tresty vězení.
Shehadeh měl podle policejního spisu řídit komunikaci mezi jednotlivými obviněnými i dalšími lidmi v Sýrii. Údajně se také podílel na cestě tří lidí do Sýrie, z nichž jeden byl později zabit v bojích.
Jde o první oficiální mešitu v Řecku po více jak 180 letech. V jedenáctimilionovém Řecku dnes žije oficiálně asi 150 000 muslimů, příslušníků turecké menšin.
Mluvčí uvedla, že u Shehadeha byly shledány všechny tři možné vazební důvody - tedy obava, že by se mohl skrývat, že by mohl ovlivňovat svědky nebo že by mohl pokračovat v trestné činnosti.
Samer Shehadeh na sebe upozornil, když varoval muslimy, aby se neúčastnili bohoslužby po demonstraci proti terorismu. Podle něj se jednalo o varování kvůli neslučitelnosti křesťanství a islámu.
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh přes šifrovanou zprávu varoval muslimy, aby nechodili na křesťanskou bohoslužbu. Ta byla na začátku srpna vrcholem demonstrace proti terorizmu na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Shromáždění se účastnili i čeští muslimové.
Policie v New Yorku zatkla muže, kterého o víkendu vyslýchala kvůli vraždě muslimského duchovního a jeho spolupracovníka. Oba muže zastřelil v sobotu zatím neznámý útočník na cestě z odpolední bohoslužby.
Po útocích v Bruselu stále více Belgičanů volá po tom, aby stát vyřešil problém s radikalizovanými mladými muslimy. Několik stovek jich odešlo bojovat do Sýrie za takzvaný Islámský stát a po návratu představují velké bezpečnostní riziko. V radikalizaci se jim snaží bránit nejen úřady, ale i zástupci muslimské komunity. V Praze byl nedávno imám Sulayman Van Ael, který mladé Belgičany seznamuje s islámem na školách i v mešitách. Odrazuje je od radikálního islámu i cesty do Sýrie.
Soud v americkém New Yorku usvědčil londýnského muslimského duchovního Abú Hamzu z podpory terorismu. Britské úřady imáma vydaly do Spojených států v roce 2012 po osmileté právní bitvě. Duchovní, kterému hrozí až doživotní vězení, všechna obvinění odmítá.
Islám je mírumilovné náboženství, extremisté naší víře jen škodí. To tvrdí imám z Kosova, který při kázání kritizuje islamisty i sebevražedné atentátníky. Naopak prosazuje spolupráci s představiteli ostatních náboženství a pozitivně vnímá i roli papeže Františka. Právě i z Kosova totiž pocházejí bojovníci, kteří bojují v Sýrii proti Asadovu režimu a zabíjejí při tom nevinné civilisty včetně křesťanů.