Mauzoleum Saddáma Husajna v Audži u Tikrítu je v troskách. Honosná budova v rodišti bývalého iráckého diktátora byla zničená při bojích mezi iráckou armádou a islámskými radikály o Tikrít. Město obsadil takzvaný Islámský stát loni v létě, teď se ho irácké vládní jednotky snaží dobýt zpět.
Irák si připomíná desáté výročí pádu režimu někdejšího prezidenta Saddáma Husajna. Ukončila ho třítýdenní operace sil vedených Američany. Symbolem pádu starého režimu se stalo stržení Saddámova pomníku v Bagdádu.
Izrael chystal před 20 lety atentát na iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Vyplývá to z odtajněných materiálů, o kterých informuje izraelská televize Druhý kanál. Plán prý osobně posvětil tehdejší izraelský premiér Jicchak Rabin. Akci ale nakonec překazila nehoda při jejím nácviku.
Irácký přeběhlík lhal o tom, že má režim diktátora Saddáma Husajna zbraně hromadného ničení. Rafíd Džanábí to uvedl v rozhovoru pro dnešní vydání britského deníku Guardian. Zprávu sdělil nejdřív německé rozvědce, která ji předala Spojeným států. Ty informace o biologických zbraních použily jako jeden z důvodů pro invazi do Iráku v roce 2003.
Přesně před dvaceti roky začala mezinárodní operace Pouštní bouře, první válka pod vedením Spojených států proti režimu iráckého diktátora Saddáma Husajna. Hlavním a úspěšným cílem ofenzívy bylo ukončení irácké okupace Kuvajtu. K obsazení ropného emirátu u Perského zálivu přiměla Saddáma Husajna touha po kuvajtském bohatství i skutečnost, že monarchie tehdy patřila k největším věřitelům ekonomicky vyčerpaného Iráku.
Irák se stále vypořádává s dědictvím diktatury Saddáma Husajna. I sedm let po jeho svržení americkou invazí a následné popravě zůstává řada otázek nevyřešená. Jednou z nich je, jak naložit s koránem, který je napsaný Saddámovou krví. O bizarním problému informuje britský deník Guardian.
Někdejší irácký vicepremiér a ministr zahraničí Tárik Azíz byl odsouzen k trestu smrti. Patřil k prominentním postavám v době režimu Saddáma Husajna. Na smrt ho irácký soud poslal za pronásledování islámských náboženských stran.
Irák požaduje po Francii v přepočtu 17 miliard korun za bojové letouny, které měla Paříž v 90. letech prodat irácké armádě, ale kvůli sankcím dodávky zastavila. Oznámil to mluvčí irácké vlády Alí Dabbágh.
Případ sahá do doby, kdy byl tehdejší irácký režim Saddáma Husajna pod mezinárodními sankcemi a uzavřený obchod s letouny Mirage už nestačil proběhnout
Robert Gates, americký ministr obrany, chce vojáky z Iráku stáhnout co nejdřív. Stejně jako nastupující prezident Barack Obama, který Gatese potvrdil jako šéfa Pentagonu ve své nové vládě. Staronový ministr ale nechce říct, dokdy mají Američané odejít.
U bagdádského soudu začala odvolací procedura v případu Saddáma Husajna. Bez ohledu na ni šéf Husajnových obhájců oznámil, že se proti včerejšímu rozsudku smrti nad jeho mandantem odvolá. Spolu s exdiktátorem dostanou automaticky šanci na revizi včerejšího verdiktu další tři představitelé jeho režimu odsouzení k absolutnímu trestu nebo k doživotí. Devítičlenný odvolací soud není ve svém rozhodování časově omezen. Jestliže však rozsudek potvrdí, musí být verdikt vykonán do třiceti dní.
Souhlasné, odmítavé i neutrální reakce přicházejí od světových představitelů k rozsudku iráckého soudu, jenž poslal na smrt bývalého prezidenta Saddáma Husajna a dva další odsouzené. Bílý dům rozsudek jednoznačně přivítal, evropští politici ale zdůrazňují, že Evropa trest smrti odmítá. Rusko reagovalo zdrženlivě.
Nejméně třicet mrtvých a další desítky zraněných si dnes vyžádaly útoky ozbrojenců v Iráku. Ty se odehrály v šíitském Sadrově městě nedaleko hlavního města Bagdádu a v Kirkúku na severu země. V irácké metropoli také pokračoval soud se svrženým prezidentem Saddámem Husajnem v případu genocidy iráckých Kurdů.
Únosci v Iráku zabili humanitárního pracovníka Toma Foxe. Americký občan byl loni unesen spolu se třemi dalšími pracovníky charitativní organizace Christian Peacemakers. Za jejich životy rebelové žádali propuštění vězněných Iráčanů.
Na titulní stránce britského bulvárního listu The Sun se objevila fotografie Saddáma Husajna ve slipech. Tento a další snímky pocházejí z vězení, kde Američané bývalého iráckého diktátora zatím bez soudu drží. Na fotografiích je také Saddám peroucí prádlo v cele, spící nebo procházející se po dvoře.