Menší úroda jablek u českých sadařů, podobně jako nadúroda, nemá na ceny v českých obchodech zásadní vliv. Česko je v produkci čerstvého ovoce soběstačné jen z 30 až 40 procent.
Musíte otevřít oči, pozorovat motýly, rozkvetlé stromy a včely na květech, vypadnout někam ven, čerpat radosti z jara, zábavy, a hlavně neoddiskutovatelný fakt že: „Jaro je všude!“
Škody budou podle odhadů starostů v řádu desítek milionů korun. Opravy ale zřejmě budou muset majitelé zaplatit sami. Většina hrobů je totiž v soukromém vlastnictví.
Škody na majetku kraje jsou 800 milionů korun a na obecním 721 milionů, vyplynulo podle náměstka jihomoravského hejtmana Jana Zámečníka (KDU-ČSL) ze zpřesňujících posudků.
Střechy se zřejmě podaří opravit do podzimu. Horší je to se 60 domy, na které statici nastříkali křížek. Jejich majitelé teprve začínají zadávat projekty a jednat s dodavateli.
Po hospodě nazvané Dolní Krčma nezůstalo v Hruškách vůbec nic. Jen holá pláň a majiteli Jiřímu Škrabalovi hypotéka na dalších deset let. Přesto se rozhodl, že hospodu časem obnoví.
Hrušky/Moravská Nová Ves||René Volfík, ČTK|Zprávy z domova|Fotočlánek
Tornádo nejvíc zničilo obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravskou Novou Ves a Hrušky na Břeclavsku, značné škody napáchal živel i v hodonínské části Pánov.
Sbírku na pomoc Moravě vyhlásil i Nadační fond Českého rozhlasu. Na kontě má nyní přes 12 milionů korun. Kromě finanční pomoci se lidé mohou zapojit do projektu Pomáhejte s námi.
V obcích zasažených tornádem na jižní Moravě pokračují práce na odklízení nepořádku a opravách poškozených domů. Úřady také potvrdily šestou oběť tornáda, která zemřela v pátek v brněnské nemocnici.
Mezi nejvíce postižené patří obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice. Na odstranění škod pracuje asi 1200 hasičů. Podle hejtmana jim pomáhá 160 vojáků a 200 policistů.
Na jižní Moravě pokračovala likvidace následků čtvrtečních bouřek a tornáda, které se oblastní přehnalo. Mezi nejvíce postižené patří obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice.
Hrušky (Břeclavsko)||Tomáš Vojkovský|Zprávy z domova|Reportáž
Kvůli vírům a rotujícímu větru tornádo strhávalo objekty, které mu přišly do cesty, včetně stromů, plotů nebo i aut. Obrys tornáda byl viditelný i z dálky.
Katastrofa způsobená tornádem se dostává do centra pozornosti médií od Austrálie po Kanadu, nejčastěji se ale situaci na jižní Moravě věnují servery a deníky v Evropě.
1:57
Hrušky (Břeclavsko)||Petr Tichý, ČTK|Zprávy z domova|Reportáž
„Byl to takový hukot. Potom začalo pršet, tak jsem si říkal, že tady už nebudu. Sebral jsem se a odešel – a dobře jsem udělal,“ popisuje muž, který těsně před příchodem tornáda v domě byl.
Lidem nezbývá, než čekat na ráno. Někteří zůstávají, zejména ti, kteří bydlí v méně zasažené části. Nechtějí ztrácet čas, doufají, že hned ránou budou moci začít opravovat například své střechy.
„Soustředíme tam všechny prostředky, tak abychom pomohli postiženým a aby se dostalo pomoci všem raněným,“ řekl pro iROZHLAS.cz mluvčí jihomoravské policie David Chaloupka.
Podle Grolicha se záchranáři a hasiči nyní zaměřují na to, aby zachránili lidi. Na místě jsou sutiny a jde i o zdraví těch, kteří zachraňují. Na vyčíslení materiálních škod je ještě brzy.
Ve Fryštáku má firma ze Slušovic v neoploceném sadu o výměře téměř 9000 metrů čtverečních vysázeno 672 hrušní Williams. Téměř všechny stromy byly letos plně obsypané hruškami.
Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k začátku září měla meziročně klesnout o 23 procent na 119 373 tun. Sklizeň hrušek by měla propadnout o 45 procent na 5484 tun. Hlavním důvodem nízké sklizně jsou jarní mrazy, řekl v pátek předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Českých jablek bude letos na pultech obchodů málo. Jejich úroda oproti průměru za posledních pět let nejspíš klesne o 16 procent. Informovala o tom Ovocnářská unie České republiky. Za menší úrodu můžou hlavně mrazy, které jabloně postihly už na jaře. Lépe na tom bude úroda hrušek, jejich letošní sklizeň bude zřejmě nadprůměrná.