Únik chloru zastavil provoz rehabilitace v hrabyňském ústavu. Sto padesát pacientů a čtyřicet pracovníků muselo preventivně prostor opustit a přemístit se na lůžková oddělení ve vyšších patrech. Nikdo se nezranil.
Jak žili obyčejní lidé před 100 lety a co prožívali před vyhlášením samostatného státu? Odpověď nabízí výstava Češi ve Velké válce v památníku v Hrabyni u Opavy. Výjimečné místo v ní zaujímá generál Heliodor Píka, od jehož justiční vraždy uplyne letos 65 let.
V Hrabyni na Opavsku se po speciálních značkách mohou vydat i lidé s pohybovým hendikepem. Klub českých turistů pro ně vyznačil zhruba čtyřkilometrovou trasu, která je vyznačena logem vozíčkáře. Okruh v Hrabyni ocení výletníci třeba kvůli výhledům do kraje.
Hrabyňský válečný památník otevřel novu výstavu s názvem Muži a válka. Expozici, která je zaštítěna Slezským zemským muzeem, mohou návštěvníci vidět až do konce listopadu. Navazuje na výstavy s podobně osobními tématy žen a dětí za válečných časů, které měly u veřejnosti velký ohlas.
Ženy a válka. Tak se jmenuje nová výjimečná výstava, která je k vidění v Památníku II. světové války v Hrabyni na Opavsku. Věnuje se těžkým a palčivým osudům opuštěných manželek a matek. Ze dne na den se musely postarat o své rodiny a často trpěly více, než ostatní.
Vozíčkáři bydlící v sociálních ústavech možná přece jen dostanou státní příspěvek na dopravu. Ještě nedávno přitom ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdilo, že své rozhodnutí vzít obyvatelům ústavů dávku na mobilitu nezmění. Po vlně kritiky ale podle nejnovějších informací chystají úředníci kompromis. Spor o sociální dávky sledují hlavně v Hrabyni na Opavsku.
V rehabilitačním ústavu v Hrabyni u Opavy probíhá plavecký maratón. Akce La Manche 2012 se účastní pacienti ústavu, kteří se formou štafety pokoušejí zdolat vzdálenost 34 kilometrů, stejně jako v kanále mezi Anglií a Francií.