Sňatky stejnopohlavním párům a případnou adopci by neumožnil jen Jaroslav Bašta. Osobně je proti i Pavel Fischer, ten ale uvedl, že by takový zákon nevetoval.
Zákon propaguje „lásku, péči, citlivost, respekt a harmonii pro naše rodiny,“ uvedl před hlasováním v parlamentu ministr spravedlnosti Oscar Manuel Silvera. Mezi oponenty změny jsou mnohé církve.
Podle kritiků by novela o mezinárodním právu soukromém znamenala zásah do občanského zákoníku. Václav Láska jako autor novely proto slíbil do jara předložit komplexní novelu českého práva.
Manželství už loni schválil parlament. Trojice konzervativních stran ale byla proti a podle švýcarského politického systému prosadila, že o věci se bude rozhodovat ve všelidovém hlasování.
„Myslím si ale, že klasická rodina je žena a muž. Ti můžou zplodit děti. To beru jako fakt. Mě je 48 let, v takovém prostředí jsem vyrostl a beru to jako normální,“ tvrdí Okamura (SPD).
Záležitosti kolem rodiny, manželství či vztahů mezi dospělými a dětmi by si podle Ústavního soudu měly řešit primárně jednotlivé státy na základě společenské diskuse.
Letos je nabídka podle programové ředitelky Mezipater svěže mladistvá, protože v hlavní soutěži své filmy představí devět režisérek a režisérů, kteří letos debutovali na poli celovečerní tvorby.
Praha||Lenka Kabrhelová, Tomáš Jelen, Zuzana Kubištová|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Lidem stejného pohlaví umožňuje vstupovat do manželství 28 zemí včetně USA. V Česku můžou gayové a lesby uzavírat registrované partnerství. Novela, která by to změnila, čeká na projednání ve sněmovně.
Náhradní mateřství je v Singapuru nezákonné stejně jako homosexuální vztah. Singapurec a jeho dlouholetý partner se proto obrátili na náhradní matku ve Spojených státech.
KDU-ČSL se na facebooku zeptala lidí, zdali si přejí chránit ústavou manželství jako svazek muže a ženy.
Asi čtyři tisíce lidí uvedly, že nikoliv. Pro bylo necelých sedm stovek.
Český Nejvyšší soud uznal počátkem května rozhodnutí kalifornské justice, která prohlásila dvojici českých homosexuálů za rodiče nedávno narozeného dítěte.
Čečenský vůdce Kadyrov označil rozhodnutí německého parlamentu uzákonit sňatky osob stejného pohlaví za „poslední den Pompejí“. Kadyrova nedávno ostře kritizovaly organizace na obranu lidských práv.