Původně s ním počítali v osadě Dukla na Teplicku, ale setkali se s velkým odporem místních lidí. Tam by nově mělo být jen překladiště rudy vytěžené na Cínovci.
„V červnu jsme se dozvěděli, že v okolí osady Dukla odkoupila firma Geomet pozemky. Teď v prosinci jsme se dozvěděli, že se tam má dovážet 50 tisíc tun kyseliny sírové ročně,“ říká starosta Újezdečku.
V ložisku u Cínovce se nacházejí podle odhadů tři procenta světových zásob lithia, které se využívá pro výrobu baterií do aut. Těžba má odpůrce v Česku i Německu, má začít v letech 2026 až 2028.
„Vzhledem k tomu, že tyto informace nejsou k dispozici, a s ohledem na dřívější jednání naší společnosti s KGI, EMH v tuto chvíli nepovažuje nabídku za důvěryhodnou,“ uvedl australský vlastník.
Společnost australských těžařů žádá ministerstvo o souhlas týkající se těžby lithia na poslední části ložiska na Cínovci. Pokud ho získá, bude mít jako jediná nárok na povolení těžby na celém území.
Firma, se kterou Česko podepsalo memorandum o těžbě lithia, má nejasnou vlastnickou strukturu a je nedůvěryhodná. Na tiskové konferenci to uvedl předseda neziskové organizace Lukáš Wagenknecht.