Odcházející slovenský prezident Ivan Gašparovič naposledy vystoupil s velkým veřejným projevem. Ve své řeči k poslancům slovenského parlamentu ocenil dvacetiletou cestu samostatného Slovenska. Varoval ale, že dnešní slovenská společnost je rozdělená více než kdykoli dřív. Gašparoviče v neděli vystřídá v prezidentské funkci Andrej Kiska.
Končící slovenský prezident Ivan Gasparovič přijel do Prahy na poslední oficiální návštěvu ve funkci, kterou opustí v červnu. S českým prezidentem Milošem Zemanem jednali o prohloubení česko-slovenské spolupráce. Obě země budou pokračovat ve výměně studentů nebo také budování společných vojenských jednotek. Gašparovič dnes také Zemanovi udělil nejvyšší slovenské vyznamenání Řád bílého dvojkříže.
Nejvyšší státní vyznamenání si předali prezidenti České republiky a Slovenska Václav Klaus a Ivan Gašparovič. Sešli se kvůli tomu symbolicky v brněnské vile Tugendhat. Klaus slovenskému prezidentovi udělil Řád bílého lva a Gašparovič svému protějšku Řád bílého dvojkříže.
Prezident Václav Klaus si dnes vymění se svým slovenským protějškem Ivanem Gašparovičem nejvyšší státní vyznamenání. Řády bílého lva a bílého dvojkříže si státníci předají v brněnské vile Tugendhat.
Český a slovenský prezident si vzájemně udělí nejvyšší státní vyznamenání svých zemí. Slovenský Řád bílého dvojkříže 1. třídy dostane Václav Klaus. Ivan Gašparovič naopak obdrží český Řád bílého lva.
Česko a Slovensko jsou na tom dnes lépe, než kdyby se společný stát nerozpadl. Shodli se na tom v Bratislavě český a slovenský prezident. Václav Klaus je na Slovensku na rozlučkové dvoudenní návštěvě.
Maďarský prezident János Áder a slovenská hlava státu Ivan Gašparovič se po společném jednání v Budapešti shodli, že nechtějí, aby se na další podobné setkání čekalo dalších devět let. V řešení současných problémů ale prezidenti nijak výrazně nepokročili. Otevřené otázky prý sepíší a svěří expertům. Citlivou kapitolou Benešových dekretů se nezabývali, podle Gašparoviče je třeba historii přenechat historikům.
Pracovníci Pražského hradu selhali, když přepojili falešného slovenského prezidenta přímo hlavě českého státu. Naznačují to někteří odborníci. Za Ivana Gašparoviče se vydával moderátor slovenského rádia a nabídl Václavu Klausovi azyl.
Moderátor slovenského rádia Expres Andrej Wallner, který zatelefonoval Václavu Klausovi a vydával se za slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče, lituje toho, že rozhovor unikl na veřejnost. Redakce podle jeho slov neměla v úmyslu nahrávku rozhovoru, který nyní koluje na internetu, zveřejnit.
Prezident Václav Klaus měl nedávno zvláštní telefonát. Volal slovenský prezident Ivan Gašparovič a chtěl se zeptat, jak je to s tou emigrací. Slyšel, že Václav Klaus uvažuje o odchodu za hranice, pokud prezidentská volba nedopadne podle jeho představ. A Slovensko mu prý rádo poskytne azyl. Nakonec ale vysvitlo, že nevolá slovenský prezident, ale známý moderátor slovenského rádia Expres, který si z Klause vystřelil.
Kancelář slovenského prezidenta odráží nepříjemné obvinění tisku. Deník SME se vrací k nevyjasněnému úmrtí, kdy na honu v roce 2009 zemřel ranou z pušky jeden z lovců. Slovenská média tvrdí, že Ivan Gašparovič má v této souvislosti co vysvětlovat.
Prezident Václav Klaus přijal dnes na Pražském hradě prezidenta Slovenské republiky Ivana Gašparoviče, který je i s manželkou na dvoudenní státní návštěvě v České republice. Oba státníci se setkali 20 let po rozpadu Československa a shodli se, že vzájemné česko-slovenské vztahy jsou na výborné úrovni.
Do Prahy dnes zavítá slovenský prezident Ivan Gašparovič. Přijíždí v době, kdy se připomíná 20 let od rozpadu Československé federace. Jedná se tak trochu o rozlučkovou cestu. Mandát českého prezidenta Václava Klause se pomalu chýlí k závěru a Gašparovičovo funkční období končí asi za rok a půl. Spekuluje se i o tom, že by se Klaus před svým odchodem z Pražského hradu mohl ještě vypravit na poslední oficiální návštěvu Slovenska. Jeho kancelář to ale zatím nepotvrdila.
Jedním z mála evropských politiků, kteří ještě otevřeně mluví s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem, je jeho slovenský protějšek Ivan Gašparovič. Prezidentská kancelář v Bratislavě potvrdila, že oba prezidenti jsou v telefonickém kontaktu. Janukovyč přitom čelí kritice skoro z celé Evropy kvůli věznění ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové.
Slovenský prezident pohrozil kvůli protestu lékařů vyhlášením nouzového stavu. Lékařským odborům a vládě dal do soboty čas na dohodu. Momentálně jsou asi dva tisíce slovenských lékařů ve výpovědní lhůtě, která vyprší za týden. Pak hrozí slovenskému zdravotnictví velké potíže.
Slovenský prezident Ivan Gašparovič by mohl přijít o svou funkci. Zatím je to pouze teoretická možnost, kterou ale ústavní právníci úplně nevylučují. Gašparovič by mohl mít problémy proto, že ani po několika měsících nejmenoval do úřadu nového generálního prokurátora.
Slováci vědí, že za pět měsíců půjdou k předčasným volbám. Neví ale, jaká vláda je k nim přivede. Minulé úterý kvůli hlasování o záchranném fondu eurozóny padnul kabinet Ivety Radičové.
Hraj fér - tak se jmenuje doprovodná kampaň ke světovému šampionátu v hokeji na Slovensku. Pořadatelská města Bratislava a Košice vyzývají Slováky, aby se chovali mile k cizincům, občas se usmáli, nezvedali ceny nad obvyklou mez a vůbec působili jako dobří hostitelé. No jo, jenže obyčejní Slováci se můžou snažit sebevíc, ale co když podle férových pravidel nehraje samotný slovenský prezident?
Slovenský prezident Ivan Gašparovič slaví sedmdesátku. Ve funkci je od roku 2004 a Slováci jsou hodně rozpačití, když mají hlavu státu hodnotit. Gašparovič proslul brebtáním při veřejných projevech. Neumí cizí jazyky a má za sebou kontroverzní politickou kariéru včetně členství v komunistické straně. Průzkumy sice říkají, že asi 65 procent Slováků stojí za svým prezidentem. Vzdělanější vrstvy a mladí lidé by ale Gašparoviče raději z úřadu odvolali.