Z Bruselu míří do Prahy 915 milionů eur (více než 23,2 miliardy korun), na které má země nárok v rámci záloh určených k předfinancování jednotlivých projektů. Komise to oznámila na svém webu.
Zelenými dluhopisy EU hodlá pokrýt třetinu mimořádného fondu obnovy k nastartování hospodářství zemí EU po koronavirové krizi. Tímto způsobem chce získat 250 miliard eur (6,4 bilionu korun).
Evropská komise schválila plán, který Česku otevírá cestu k 180 miliardám z fondu na oživení ekonomiky po koronavirové krizi. Aby země mohla peníze inkasovat, musí zabránit možnému střetu zájmů.
Pro zvýšení vlastních rezerv Evropské komise, ze kterých se má financovat Evropský fond obnovy, hlasovali poslanci vládní koalice s výjimkou euroskeptické strany Solidární Polsko.
„Plán je připraven tak, aby byl v tom rámci, který potřebujeme pro jeho schválení. Ale ještě se jedná doma i s Evropskou komisí,“ popisuje současný stav dokumentu náměstkyně Jirotková.
Z krizového fondu obnovy by mohlo Česko čerpat zhruba 180 miliard korun nevratných dotací. V součtu s penězi z rozpočtu to bude za sedm let 950 miliard korun z Evropské unie.
„Velmi hezky se to ukazuje právě nyní, kdy všichni ten dosažený kompromis mohou prezentovat – a také prezentují – jako své vítězství,“ upozorňuje politoložka na typický unijní kompromis.
V pondělním českém tisku se dočtete, že brexit bez dohody by mohl negativně ovlivnit český automobilový průmysl. Česko každoročně vyveze do Velké Británie přes 150 tisíc osobních aut, píše deník E15.
Při čtení Národní strategie obnovy pro EU je vidět, že Babišova vláda nehodlá investovat do výchovy nejlepších hokejistů, ale do parkoviště před sportovní halou.
Na rozdíl od jara, je pandemický stav v Česku, řečeno slovy Andreje Babiše, „katastrofa“. A při katastrofě je samozřejmě legitimní, obrátit se na přátele.
Evropský parlament přijal rezoluci, ve které se vymezuje proti některým závěrům summitu premiérů států Evropské unie. Poslanci nepodpoří fond obnovy ani návrh rozpočtu.
Sestavením plánu reforem pro Evropskou komisi, na základě kterého bude možné peníze čerpat, by měl být pověřen vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).
„Všichni premiéři budou doma říkat, že vyhráli. To je kouzlo Evropské unie – je to opět kompromis kompromisů, kdy každý může říct, že něco dostal,“ říká pro iROZHLAS.cz odborník na EU Ondřej Mocek.