„Za vašeho předsednictví v Evropské unii jste sehráli klíčovou roli ve schválení Fit for 55, což je hlavní pilíř Green Dealu,“ ocenila v úterý předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Švédsko se nyní blíží do finiše svého předsednictví v Radě EU. Štafetu přebírali po Češích a jak říká švédský velvyslanec Fredrik Jörgensen v rozhovoru pro iROZHLAS.cz, byla to bezproblémová předávka.
Europoslanci sice definitivně schválili novou regulaci, jejímž cílem je snížit emise, na druhou stranu to však neznamená, že benzin a nafta budou od roku 2035 palivy minulosti.
Firmy, pokud vypouštějí oxid uhličitý, si kupují certifikáty znečištění, což je má motivovat k tomu, aby ho produkovali méně. Nyní se má počet práv na znečištění snižovat rychleji, než se plánovalo.
Fiala v roli šéfa vlády předsednické země EU také zmínil unijní klimatický balíček označovaný jako Fit for 55, který má sedmadvacítku dovést ke snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030.
„Pro předsednickou zemi je vždy velmi těžké rozhodování, kdy je ta hranice, kdy je lepší raději přistoupit na kompromis, a kdy raději spoléhat na tu další předsednickou zemi,“ říká Mikuláš Bek.
O jakých legislativních návrzích může Česko z pozice předsednické země rozhodovat? Například o opatření Fit for 55, jeho obsah vysvětluje server iROZHLAS.cz v krátkém seriálu.
„Válka nám změnila priority. Tou první prioritou je teď nahradit plyn a uhlí. Není mi to příjemné přiznat, ale jádro je až na třetím místě,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.