Nové zřízení by podle The New York Times mohlo administrativě prezidenta Donalda Trumpa dát do rukou silnější nástroje kontroly nad přerozdělováním peněz, které Kongres vyčlení pro specifické účely.
Bankovní účty cizinců a firem z 41 zemí budou v Rusku považovány za podezřelé a budou pod dohledem finančního úřadu Rosfinmonitoring. Banky mají mít povinnost informovat úřad o všech pohybech na těchto účtech, včetně výběrů z bankomatů. Opatření se týká mimo jiné občanů a firem Spojených států, Kanady, Severní Koreje, Íránu nebo zemí Evropské unie, včetně Česka a Slovenska.
Poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku definitivně schválili celoevropský dohled nad finančními institucemi. Evropa se tak chce v budoucnosti vyhnout finančním krizím, které by mohly znovu zatížit národní rozpočty.
Americký prezident Barack Obama podepisal zákon, který přinese do finančního sektoru v USA největší změnu regulace od velké hospodářské krize ze 30. let minulého století. Obamova administrativa v zákoně především zpřísňuje pravidla pro trh s takzvanými deriváty a zavádí nová pravidla pro záchranu bank v potížích.
Evropská unie možná nezavede přísnější dozor nad finančními institucemi už od příštího roku. Plány Evropské komise na utvoření unijních dohledových orgánů nad bankami, pojišťovnami a trhy s cennými papíry může zhatit nedohoda s Evropským parlamentem. Europoslanci jsou totiž pro větší pravomoci celounijních dozorčích orgánů, než jak si to představují některé členské státy.