Evropská komise vybrala čtyři desítky projektů, které posílí energetickou bezpečnost Unie a rozdělila na ně dvě miliardy a 300 milionů eur. Část peněz, 35 milionů eur, dostane Česká republika na rozšíření podzemních zásobníků plynu.
8:06
|Roman Chlupatý, Václav Sochor, Alice Kottová|Ekonomika
Pravděpodobnost, že se Evropě podaří snížit míru závislosti na ruském plynu, se zvyšuje. Plynovod Nabucco, který má drahocennou surovinu přepravit z oblasti Kaspického moře do Evropy, by se totiž měl podle agentury Bloomberg už brzy dočkat plynu z Turkmenistánu.
Země visegrádské čtyřky jednají od dvou hodin v Budapešti o energetické bezpečnosti. Českou republiku zastupuje na summitu premiér Jan Fischer. Klíčovým tématem bude propojení energetické infrastruktury těchto zemí a států západního Balkánu.
Z Turkmenistánu do Číny proudí od včerejška zemní plyn v čerstvě zprovozněném 1833 kilometrů dlouhém potrubí. Zatím přitéká do čínské provincie Sin-ťiang jen omezené množství suroviny, ale v letech 2012 až 2013 by už mělo z Turkmenistánu na východ odcházet asi 40 miliard metrů krychlových plynu ročně, takže víc jako polovina veškeré roční produkce Turkmenistánu.