Nová výška sopky, která se rozprostírá u města Katánie na jižní Sicílii, činí 3357 metrů nad mořem. Měření provedli odborníci z italského Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii.
Na záběrech zveřejněných italskou televizí je vidět červený proud lávy stékající po zasněženém vrcholu Etny a tmavý kouř stoupající z jejího hlavního kráteru.
Zemětřesení o síle 4,8 stupně postihlo oblast ležící severně od sicilského města Katánie na svazích Etny. Otřesy způsobily menší materiální škody a vyžádaly si několik lehce zraněných.
Podle expertů, kteří Etnu pravidelně sledují, zaznamenaly přístroje v pondělí do poledne asi 130 menších otřesů. Nejsilnější z nich měly sílu čtyři stupně.
OBRAZEM: Sicilská sopka Etna prudce zvýšila svoji aktivitu a po více než osmi měsících začala znovu chrlit lávu. Erupce začaly v pondělí večer a lávové fontány se objevily u jihovýchodního kráteru. Už odpoledne mohli lidé pozorovat kouř stoupající z vulkánu.
Sopka Etna zkomplikovala leteckou dopravu v Katánii. Tento týden se znovu probudila k životu a chrlí lávu. Žádné nebezpečí by ale podle odborníků hrozit nemělo.
Jedna z nejaktivnějších evropských sopek Etna v těchto dnech opět chrlí lávu. Lidé na Sicílii a hlavně turisté si užívají velkolepou podívanou. Přímé nebezpečí totiž okolním obcím ani Katánii podle vulkanologů nehrozí.