Příkladem může být změna smlouvy na spotový, neboli dynamický trh, kdy se cena elektřiny neustále mění a není fixovaná. Tím, že ceny energií neustále rostou, rostou pak také platby za energie.
Česká obchodní inspekce zprostředkovatele energií kontrolovala do července. Za dobu působení udělila největší pokutu firmě Envona s.r.o. Ta smluvními podmínkami porušovala zákon.
Zákon od července zatrhne přímé telefonní nabídky zdánlivě levných služeb a zboží lidem, kteří o ně nestojí. Vztahovat se bude i na hovory, které se snaží klienta s prodejcem propojit.
Už v létě Energetický regulační úřad upozorňoval na to, že v druhé polovině roku bude stížností na obchodníky přibývat. Někteří energošmejdi se navíc vydávají i za dodavatele poslední instance.
Podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) dosavadní návrh například nedostatečně upravuje povinnost informovat zákazníka o změně ceny. Novela také zavádí registr zprostředkovatelů nabídek energií.
Udržovací nabídky jsou trikem dodavatelů a zprostředkovatelů energií, jak dostat ze spotřebitelů více peněz. Ti o nich často neví a při odstoupení od smlouvy jim hrozí vysoké pokuty.
Spotřebitele chrání před nepoctivými zprostředkovateli energií pouze Deklarace na ochranu spotřebitele 2.0. Jenže k ní se nezavázaly zdaleka všechny společnosti na trhu.
Firma se navíc přitom v červnu letošního roku připojila k Deklaraci účastníků trhu s elektřinou a plynem na ochranu spotřebitelů. Zavázala se tak k poctivému chování při získávání zákazníků.
Všichni zprostředkovatelé energií budou muset nově být vedeni v registru. Bude tak jasné, kolik jich v Česku je a kdo se zprostředkováním živí. Navíc nahlížet do seznamu budou moci všichni.