Attalovým prvním úkolem bude získat si respekt v nové pozici a projít tvrdými vyjednáváními o složení kabinetu a setrvání klíčových ministrů, uvádějí komentátoři.
Élisabeth Borneová stála v čele francouzské vlády téměř dva roky. Podařilo se jí prosadit kontroverzní důchodovou reformu i novelu migračního zákona. Prezident Macron chce dát vládě nový impulz.
Borneová vedla francouzskou vládu 20 měsíců a byla teprve druhou ženou v čele exekutivy země. V poslední době se však potýkala s poklesem popularity, její odchod si přála většina Francouzů.
Podle deníku Le Figaro alkohol a drogy zavinili skoro 200 smrtelných nehod v roce 2021. Francií navíc nyní zmítá medializovaný případ herce Pierra Palmada, který při nehodě vážně zranil tři lidi.
Macronova popularita klesla na nejnižší úroveň od začátku demonstrací takzvaných Žlutých vest v roce 2018. Za poslední měsíc pak klesla o další dva procentní body na 26 procent.
Emmanuel Macron ve svém úterním projevu litoval toho, že se nepodařilo najít shodu při prosazování důchodové reformy. Zvýšení věkové hranice pro odchod do penze na 64 let je ale podle něj nezbytné.
Aby byla nedůvěra kabinetu vyslovena, musí pro to hlasovat většina všech poslanců. Kluby, jejichž členové se vyslovili proti důchodové reformě, tak potřebují podporu pravicových Republikánů.
Vyvoláním hlasování o nedůvěře chtěl sjednocený levicový blok vyjádřit nesouhlas s vládou premiérky Elisabeth Borneové. Ta zkritizovala opozici, že brzdí práci jejího kabinetu.
Francie volí nové členy Národního shromáždění ve druhém kole. Volební místnosti se otevřely v 8.00, první výsledky budou známy po 20. hodině. Otázka zní: udrží prezidentská koalice většinu?
První kolo parlamentních voleb ve Francii skončilo těsným výsledkem. Přestože vyhrála prezidentská koalice, levicový blok zaostal pouze o desetinu procenta.