Tři veslaři Oxfordu před tradičním závodem univerzitních osmiveslic měli zdravotní problémy, které mohla způsobit bakterie E. coli. Zatím není jasné, jestli se nakazili ve znečištěné Temži.
Nestlé, majitel značky Buitoni, začala stahovat problematické výrobky z trhu 18. března. Prokuratura 22. března zahájila vyšetřování pro podezření z neúmyslného zabití, podvodu a veřejného ohrožení.
Téměř dva měsíce od vypuknutí střevní epidemie zrušil Kochův institut v Berlíně veškerá varování před konzumací zeleninových klíčů. Zároveň vyhlásil konec epidemie. Pouze pro semena pískavice z Egypta, která se ukázala jako zdroj nebezpečného onemocnění, nadále platí zákaz dovozu.
Už tento týden by měly být jasné výsledky testů neperlivé vody Aquila Aqualinea společnosti Karlovarské minerální vody. Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla v jedné šarži tohoto výrobku nežádoucí bakterie.
Francouzské úřady potvrdily, že zdrojem nákazy ve městě Bordeaux byly zeleninové klíčky původem z Velké Británie. Z deseti lidí, u kterých se objevily symptomy nákazy, jich sedm nadále zůstává v nemocnici. Šest z nich prokazatelně konzumovalo zeleninové výhonky na školní slavnosti pořádané k závěru školního roku.
Ve Francii hospitalizovali už osmé dítě s příznaky infekce způsobené bakterií E.coli. Sedmiletou holčičku převezli do nemocnice v Lille po částečném selhání ledvin. Ve Francii stahují z prodeje podezřelé mražené karbanátky, které způsobily infekci sedmi dětí, hospitalizovaná holčička je ale nekonzumovala.
Hygienici a epidemiologové se shodují na tom, že se hygiena na veřejných místech v Česku zhoršuje. Zdá se navíc, že to nikdo nekontroluje. Hygienici sice prověřují pracoviště, školy nebo nemocnice, ale na veřejné záchodky či do čekáren příliš nechodí.
Německo se rozhodlo, že zruší varování před konzumací okurek, rajčat a salátů, které úřady vydaly kvůli epidemii EHEC. V platnosti nicméně i nadále zůstane varování před klíčky.
Španělská vláda nebude žádat Německo o odškodnění za okurky. V Berlíně to dnes prohlásil náměstek španělské ministryně zahraničí Diego López Garrido. Označení španělských okurek jako možného zdroje nebezpečné střevní nákazy uvrhlo španělské zemědělce do tíživých ekonomických problémů.
Nebezpečná bakterie E.coli, která si v Evropě vyžádala víc než dvě desítky životů, se dostala i na Slovensko. Zatím jde o první hlášený případ. Slovenští zákazníci v posledních dnech omezili nákupy zeleniny a bojí se nákazy.
Vlna infekční nákazy bakterií E.coli v Německu opadává. Německý ministr zdravotnictví Daniel Bahr prohlásil, že epidemie sice ještě není u konce, ale čerstvá data o postupu nemoci označil za oprávněný důvod k mírnému optimismu. Odvolal se přitom na údaje z Institutu Roberta Kocha.
Česká republika od pátku nehlásí nová podezření na střevní infekci způsobenou bakterií E.coli. Smrtelné střevní onemocnění trápí Evropu už téměř měsíc a zatím se stále pátrá po jeho zdroji. Počet nakažených stoupl na dva a půl tisíce, obětí je už 22. Koncem května se vyvrátilo podezření na španělské okurky a na poli spekulací se zatím mluví o možnosti nákazy z další zeleniny či syrového masa.
V Česku zatím nejsou další případy nákazy nebezpečným krvácivým průjmem. Testy infekci nepotvrdily ani u vzorků zbývajících čtyř pacientů. Experti zatím prověřovali deset podezření na možné onemocnění, potvrdili ho jen v jednom případě. Nebezpečnou bakterií se nakazila americká turistka, která přijela do Česka z Německa. Jak ale ve 20 minutách Radiožurnálu upozornil epidemiolog Roman Chlíbek, nemůžeme se spoléhat na to, že se nám tato střevní epidemie vyhne.
Bakterie, která nakazila v Německu a dalších zemích přes 1700 pacientů, je podle lékařů nejjedovatějším typem E.coli, jaký se u lidí objevil. Podle Světové zdravotnické organizace má bakterie zvláštní kombinaci genů, kvůli které jsou následky nákazy nebezpečnější.