Evropská centrální banka snížila úrokové sazby a chce do ekonomiky pumpovat mnohem víc peněz. Akciové burzy v Evropě a Spojených státech nejprve opatrně rostly, později ale své zisky odevzdaly. Euro posílilo vůči dolaru. Na devizovém trhu byl také docela silný tlak na posilování české měny.
Jedna z klíčových úrokových sazeb v eurozóně klesla ještě hlouběji do záporných čísel. Evropská centrální banka (ECB) snížila sazbu, za kterou si u ní ukládají peníze komerční banky, na rekordní minimum, a to minus 0,4 procenta.
Evropská centrální banka dnes nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 0,05 procenta z dosavadní úrovně 0,15 procenta. Depozitní sazbu, za niž si u ní krátkodobě ukládají peníze komerční banky, navíc srazila hlouběji do záporného pásma. Banka chce snížením úroků, od nichž se odvíjejí úvěrové náklady v eurozóně, podpořit slábnoucí ekonomiku a zabránit propadu do deflace. Současně oznámila nákupy zajištěných cenných papírů (ASB) od komerčních bank.
Evropská centrální banka by dnes mohla přijmout další opatření v boji s krizí v eurozóně. Vedení banky by podle některých spekulací mohlo snížit základní úrokovou sazbu. Spekuluje se také o pokračování nákupů státních dluhopisů oslabených zemí eurozóny nebo o poskytnutí dalších miliard bankám.
Banky v eurozóně dnes Evropskou centrální banku požádají o stovky miliard eur. Centrální banka dnes bankovním domům už podruhé nabízí neomezené půjčky na 3 roky. Chce tím zabránit tomu, aby banky kvůli obavám z ekonomického vývoje přestaly půjčovat podnikům i sobě navzájem.
Evropská centrální banka (ECB) se dnes překvapivě rozhodla snížit svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Chce tak podpořit hospodářský růst v eurozóně, která se potýká s dluhovou krizí. O dalším nastavení úrokových sazeb dnes jednala i bankovní rada České národní banky (ČNB), tak ale nakonec nechala základní úrokovou sazbu beze změny, tedy na úrovni 0,75 procenta. Trh až doteď čekal na vyjádření obou institucí, které mají vysvětlit, proč vlastně regulátoři rozhodli tak, jak rozhodli.
Evropská centrální banka by měla dát dnes jasně najevo, že úrokové sazby nechá na stávající nízké úrovni. Myslí si to alespoň většina těch ekonomů, které před zasedáním vedení banky, respektive měnového výboru oslovil server Market Watch. Investory, jak dál plyne z dál z průzkumu, by tím banka ujistila, že eurozóna bude mít dost levné likvidity, a tím by přispěla k částečnému zklidnění bouře na finančních trzích.
Evropská centrální banka brzy zvýší úrokové sazby. Na tom se shodla většina analytiků oslovených agenturou AFP. Stejně tak se shodli i na tom, že k tomu nedojde na dnešním zasedání. Kdy ale bankéři měnovou politiku utáhnou, v tom se názory liší. Záleží na tom, zda respektive kdy převládne v radě skupina jestřábů, kteří se obávají rychlého růstu cen. K těm patří zejména Němci. A podle některých hlasů se po jejich bok řadí i nejnovější člen eurozóny, tedy Estonsko. Jak ale Romanu Chlupatému v exkluzivním rozhovoru v Talinu řekl viceguvernér estonské centrální banky Marten Ross, sami Estonci se tak nevidí.
Evropská centrální banka v souladu s očekáváním zvýšila o čtvrt procentního bodu úrokové sazby. Rozhodla tak hlavně kvůli obavám z růstu inflace a jejích dopadů na hospodářské oživení v Evropě. Úroky naposledy zvýšila v červenci 2008, tedy těsně před finanční krizí.
Úrokové sazby na evropském mezibankovním trhu jsou nejvyšší za poslední bezmála dva roky. Trh tak reaguje na očekávané kroky Evropské centrální banky. Podle agentury Reuters banka dokončuje přípravu nových cest, s jejichž pomocí bude do problémových evropských bank pumpovat likviditu.
Investoři před dnešním zasedáním vedení Evropské centrální banky (ECB) požadují, aby ECB vystavila stopku pokračující dluhové krizi. Vedení centrální banky by si podle názoru trhu mělo rozmyslet postupné přiškrcování penězovodů, kterými do problémy stíhaných evropských komerčních bank pumpuje likviditu. A navíc by mělo navýšit objem vykupovaných dluhopisů.
Česká národní banka (ČNB) dnes bude debatovat o úrokových sazbách. Podle většiny analytiků je ponechá beze změny a pouze slovně zaútočí na sílu koruny. Právě ta totiž v posledních dnech prudce posiluje. Podle vrchního ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory by mohla do konce roku posílit dokonce na 24 korun za euro.
Evropská centrální banka dnes podrží klíčovou úrokovou sazbu, za níž půjčuje komerčním bankám peníze, na úrovni jednoho procenta. Shodují se na tom ekonomové oslovení agenturou AP. Jak ovšem někteří z nich doplňují, kvůli hrozbě deflace bude nakonec banka muset ve druhé polovině roku sáhnout po dalším snížení sazeb. Tento názor v rozhovoru pro Rádio Česko podpořil i senior konzultant SAXO Bank Nick Beecroft.
Evropská centrální banka (ECB) dnes zřejmě podrží klíčovou úrokovou sazbu, za níž půjčuje komerčním bankám peníze, na úrovni jednoho procenta. Shoduje se na tom alespoň většina ekonomů oslovených agenturou AP.
Evropská centrální banka (ECB) se dnes pokusí zaintervenovat ve prospěch topícího se Řecka. Myslí si to alespoň všech osmdesát dva ekonomů, které před zasedáním vedení banky oslovila agentura Reuters.
Blíží se konec hospodářské krize? Zdá se, že ano. Statistický úřad Eurostat potvrdil, že pokles HDP eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalil na pouhých 0,1 procenta z dvou a půl v předchozích třech měsících. To podle evropských ministrů financí, kteří se sešli v Bruselu, znamená, že eurozóna už má nejhorší část recese za sebou.