Loď Crew Dragon se pohybovala rychlostí 27 360 kilometrů za hodinu a planetu byla schopna oběhnout každých 90 minut. Dostala se výše než Mezinárodní vesmírná stanice (ISS).
Posádka Inspiration4 by se měla ve vesmíru na palubě lodi Crew Drago Resilience zdržet tři dny. Nejde přitom o pouhý zážitkový let. Účastníci výpravy se budou podílet na lékařských výzkumech.
Nově je start naplánován na pondělí 1.27 SEČ. Zda mu bude moci přímo z velína Kennedyho vesmírného střediska přihlížet i zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk, není jasné.
„Nejtěžší částí bylo odstartovat, ale tou nejvíce důležitou je dostat nás zpátky domů,“ řekl jeden z vracejících se astronautů Robert Behnken během rozlučkového ceremoniálu na vesmírné stanici.
25:43
Praha||Veronika Sedláčková, lup|Vesmír|Interview Plus
Společnost SpaceX miliardáře a vizionáře Elona Muska měla ve středu 27. května vynést dva kosmonauty na oběžnou dráhu. Start lodi Crew Dragon byl na poslední chvíli odložen kvůli nepříznivému počasí.
Loď Dragon není vybavena systémem automatického připojení ke stanici. Přistání vypadá tak, že robotická paže nejprve loď zachytí a poté ji astronauti připojí k Mezinárodní vesmírné stanici.
NASA vypustí v lednu do vesmíru kosmickou loď Dragon určenou pro lety astronautů k Mezinárodní kosmické stanici. Poprvé v historii tak vyzkouší modul, postavený na zakázku soukromou společností.
Z mysu Canaveral na Floridě odstartovala raketa společnosti SpaceX s nákladní lodí Dragon, která dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) nové zásoby, vědecké přístroje a další materiál.
Z mysu Canaveral úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 s nákladní lodí Dragon. Páteční start byl první, při kterém společnost SpaceX použila raketu z dřívější úspěšné mise.
Americká soukromá společnost SpaceX chce příští rok vyslat na cestu kolem Měsíce dva své zákazníky. Zájemci už zaplatili zálohu na let. V pondělí to oznámil zakladatel firmy Elon Musk. Cestu podniknou amatérští kosmonauti v lodi Dragon 2, kterou do vesmíru vynese nová raketa Falcon Heavy.
K Mezinárodní vesmírné stanici znovu míří nákladní loď Dragon. Na palubě bez posádky veze skoro dva tisíce kilogramů nákladu. K ISS dorazí po dvou dnech letu. Loď vyslala soukromá společnost SpaceX, která NASA pomáhá se zásobováním stanice.
Vesmírná nákladní loď Dragon soukromé společnosti SpaceX odstartovala se zásobami pro šestičlennou posádku Mezinárodní vesmírné stanice. Pokus o přistání použitého prvního stupně rakety na plovoucí plošině se však nezdařil. I tak nemluví odborníci o neúspěchu.
Modul Dragon soukromé americké společnosti SpaceX úspěšně zakončil misi k Mezinárodní vesmírné stanici . Odpoledne přistál podle plánu v Tichém oceánu u Kalifornie, oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír.
S drobným zpožděním dnes první soukromá vesmírná loď přistála u mezinárodní vesmírné stanice. Kosmonautům přivezla jen čisté prádlo a jídlo, i tak jde ale o historickou událost. NASA doufá, že do budoucna by na oběžnou dráhu země létaly pouze soukromé společnosti.