„Očekávám, že se zhotovitel ozve v řádu maximálně týdnů. To, co tu vidíme, rozhodně nemá být k vidění půl roku poté, co byl park otevřen,“ zlobí se náměstek.
Dlažba přitom není ničím speciální ani drahá, rozdíl je hlavně v barvě. „Je to standardní betonová dlažba, jiná je v tom světlém povrchu,“ říká David Zajíček z Kanceláře architekta města Brna.
Dnes je hřbitov obnovený a kostelík zajištěný. Stále ale zbývá spousta práce. Důležitá je tedy pro spolek klenských nadšenců finanční podpora a také propagace kostela.
Správně zvolená dlažba podle architektů dokáže v létě udělat rozdíl i 10 stupňů Celsia. Kancelář architekta teď připravuje manuál, který bude závazný pro celou městskou památkovou rezervaci.
„Jde o opravu uvolněných bloků v rámci priorit stanovených Odborem památkové péče Kanceláře prezidenta republiky,“ napsal server iROZHLAS.cz Jiří Ovčáček.
Denně po mostě projedou desítky tisíc aut. Na velkou rekonstrukci si budou muset Pražané ještě počkat. Poničený a neúměrně hlučný povrch na mostě je ale potřeba vyměnit už teď.
Zatím nelze podle něj identifikovat žádný náhrobek, ani místo původu kamenů. Práce v části Václavského náměstí, kde se kameny našly při rekonstrukci, jsou přibližně v jedné čtvrtině.
Statisíce korun vynaloží každoročně Technická správa komunikací (TSK) v Praze na údržbu chodníků s mozaikovou dlažbou. Ta bývá především v centru města často poškozená.
„Musíme si uvědomit, že když zastavíme každý parčík, každou plošku zelenou, tak se ta tepelná nepohoda v tom městě ještě zhorší,“ říká urbanistka Vladimíra Šilhánková.
Fiaskem začala oprava Masarykova náměstí v Prostějově. Ještě letos měl být opravený chodník a parkovací místa před radnicí. Jenže město práci dělníků reklamovalo. A ne jednou, dělníci prostor dláždí už popáté. Hotovo mělo být do konce listopadu, termín dokončení se ale stále odsouvá.
Bečov nad Teplou dokončuje opravu historického náměstí. Řemeslníci teď upravují zejména okolí radnice. Centru města se tak vrací téměř původní podoba. Úpravy náměstí mají přitom pokračovat i v následujících letech.
Historické kostky z opravované třídy Míru zůstanou Pardubicím. Stavební firma Syner na ně podle dokumentace a smlouvy nemá nárok. Volení představitelé města zjistili, že žulová dlažba zůstane v jejich majetku po více než měsíci od zahájení oprav.
V Litomyšli se dnes sejdou členové Asociace bazénů a saun České republiky. Diskutovat budou i o problémech tamního krytého bazénu. Litomyšl totiž už dva roky řeší spor o to, jestli má bazén bezpečnou dlažbu.
Pro cestující vlakem je ode dneška uzavřený hlavní vchod do budovy na plzeňském hlavním nádraží. Ve vstupní hale se totiž bude měnit historická dlažba. Lidé tedy musejí využít boční vchody a zvyknout si i na omezený provoz pokladen. Budova si to ale zaslouží. Původní dlažba tu slouží od roku 1907.
Do centra Ostravy se dnes vrátili stavaři. Přitom jsou to jen čtyři roky, co tamní Masarykovo náměstí kompletně rekonstruovali, a to za téměř sto milionů korun. Dlažba se ale drolí a láme, proto jí musejí opravit. A protože se lidem po kluzkém povrchu špatně chodí, velké žulové kvádry zdrsní.
Ostravanům by se mělo lépe chodit po centrálním náměstí. Plocha nese jméno prvního československého prezidenta Masaryka a proslula čínskou dlažbou. Podle městských posudků stavbaři při kompletní modernizaci před čtyřmi lety použili jiný dlažební kámen, než měli. Ačkoli radnice dříve vyhrožovala žalobou, s firmou se nakonec dohodla. A tak dnes začíná oprava.
Ostravany zřejmě znovu potrápí rozkopané centrum. Město dokončuje dohodu se stavební firmou Eiffage o opravě Masarykova náměstí. Magistrát přitom nechal náměstí zrekonstruovat před čtyřmi lety za téměř 100 milionů korun. Prakticky okamžitě se ale dlažba začala rozpadat.