„Roli hraje očekávané snížení sazeb ve Spojených státech americkou centrální bankou. Růst cen zlata je možné vysvětlit i tlakem na dedolarizaci, který nabývá na síle,“ vysvětluje Švihlíková.
V řetězových e-mailech se šíří video,které hrozí, že díky digitálnímu euru bude moci Evropská centrální banka kontrolovat, co si lidé kupují. Zatím ale není jasné, zda se „digieuro" vůbec zavede.
Bitcoin vystoupil na rekordní hodnotu den předtím, než se na trhu Nasdaq v New Yorku začne obchodovat s akciemi společnosti Coinbase Global, což je provozovatel největší kryptoměnové burzy v USA.
„Ještě se musí stanovit, zda se jedná o začátek korekce. Vidíme ale, že parabolická křivka se narušila, takže by mohlo jít o korekci,“ konstatoval Vijay Ayyar ze singapurské kryptoměnové burzy Luno.
„Bitcoin je přirozeně bezpečné útočiště v nejisté době pro každého, kdo hledá ochranu před tím, jak centrální banky zrychleně tisknou peníze,“ řekl Sergej Nazarov ze společnosti Chainlink.
Facebook oficiálně představil plány na vytvoření nové digitální měny s názvem libra letos v červenci, a vyvolal tak znepokojení mezi politiky ve Spojených státech i v Evropě.
Ministři se také dohodli, že se budou zabývat daňovými problémy, které přináší digitální ekonomika, a budou se snažit prosadit plány na minimální firemní daň.
„Ekonomické aktivitě bitcoinu i nadále dominují burzovní obchody," uvedl ekonom Kim Grauer ze společnosti Chainalysis. „To značí, že bitcoin se dál používá hlavně ke spekulaci,“ dodal.
Kurz nejstarší a nejznámější světové kryptoměny bitcoinu v pondělí klesl ve srovnání s nedělí o více než 15 procent pod hranici 7000 dolarů, tedy asi 142 000 korun.