Podle agentury DPA je výzva k uspořádání referend známkou narůstající paniky mezi vedením separatistů. Lídři proruských republik tvrdí že o referenda žádají samotní občané oblastí.
Společnost podle ruských úřadů šíří zavádějící informace o válce na Ukrajině a tamním působení ruských ozbrojených sil, propaguje extremistické názory nebo poskytuje návody k výrobě výbušnin.
Nejméně pět mrtvých a 33 raněných si vyžádalo pondělní ostřelování Doněcku ukrajinskými silami, uvedla stanice BBC s odvoláním na úřady v separatistické Doněcké lidové republice.
Proruští separatisté z východu Ukrajiny tvrdí, že oba Britové a Maročan Ibráhím Sádún, který rovněž dostal trest smrti, byli žoldnéři. Údajně se tak na ně nevztahuje ženevská úmluva.
Jako model pro soudy by mohl posloužit charkovský proces z roku 1943, sdělil Denis Pušilin, šéf neuznané Doněcké lidové republiky. Sovětský soud tehdy odsoudil k smrti tři Němce a jednoho Ukrajince.
„Zajatci z Azovstalu jsou drženi v Doněcké lidové republice. (...) V plánu je také organizace mezinárodního tribunálu na území republiky,“ uvedl Pušilin.
Ruský útok začal už v úterý večer po částečné evakuaci civilistů z oceláren, ve středu se Rusové prodrali do areálu oceláren, které před tím bombardovali a ostřelovali, informovala Ukrajinska pravda.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba zveřejnil na twitteru informaci, že noční směna chemického závodu na anektovaném Krymu byla evakuována. Míní, že Rusko chystá další provokaci.
Vedení samozvaných proruských republik na v Donbasu pokračuje v evakuaci civilistů do Ruska. Podle doněckých a luhanských vůdců totiž hrozí velká ukrajinská ofenziva.