Téměř tři čtvrtiny z 23 kontrolovaných projektů vykazovaly podle kontrolního úřadu vážné nedostatky. Některé chodníky obce neudržovaly, zarůstaly vegetací a parkovala na nich auta.
Kostelní Lhota (Nymbursko) ||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
„Řidič osobního auta jel ve směru od Sadské na Poděbrady a v Kostelní Lhotě z nezjištěných příčin vyjel vpravo na chodník, kde srazil čtyři chodce a pak narazil do rodinného domu,“ řekla policie.
To, že se vám na přechodu smekne noha, ovlivňuje hned několik faktorů. Firmy na ně sice používají speciální protiskluzové prvky, časem se ale mohou opotřebovat.
Centrum Prahy se rozhodlo zavést parkoviště pro elektrokoloběžky. „Vadí, když zasahují do chodníku, že nemůže projít vozíčkář nebo matka s kočárkem,“ vysvětluje radní pro dopravu Prahy 1.
Zákon říká, že nárok na odškodnění má zraněný člověk v případě, kdy vznikne nějaká škoda v důsledku zhoršené schopnosti komunikace. Cestu k odškodnění popisuje Radiožurnálu advokát Jakub Svoboda.
Omezený bude během letových hodin ve východních Krkonoších i průjezd Lvím dolem od Vasovy louky po Velký polom, kde je skládka Na Kose. První letový termín je stanoven na neděli 11. září.
Hotely nabízí parkování klientům za 450 až 600 korun za noc. „Z našeho pohledu tam 70 procent aut nemá co dělat, a vůbec to není kontrolované,“ popisuje rezident.
„My jsme navrhovali původně dláždění z kamenných odseků, které má tu výhodu, že v okamžiku, kdy vznikne nějaká mezera, tak stačí menší kamenný odsek, kdy se ty mezery vyplní,“ vysvětluje Vít Pávek.
Řidič narozený v roce 1946 pravděpodobně při jízdě usnul. Podle dechové zkoušky nebyl pod vlivem alkoholu. Další okolnosti nehody kriminalisté vyšetřují.
Bývalá starostka obvodu Neštěmice v Ústí nad Labem Miloslava Válková ze Strany zdraví, sportu, prosperity u soudu vysvětlovala, proč změnila smlouvu na opravy chodníků. Po výběru firmy JAPIS na podzim 2014 vedení obvodu od úředníků zjistilo, že na práce nejsou peníze a Válková změnila smlouvu. Byla prý přesvědčena, že to udělat může.
Nárok na odškodnění za pád na zledovatělém chodníku musí soudy vždy posuzovat případ od případu. Řekl to dnes Ústavní soud a nepřímo tak zkritizoval sjednocujícího stanovisko Nejvyššího soudu. Podle něj můžou chodci získat odškodnění jen tehdy, když závady ve schůdnosti nemohli předpokládat a přizpůsobit se jim.
Ústavní soud dnes rozhodne o odškodnění ženy, která upadla na namrzlém chodníku. Případ několikrát řešil okresní, krajský i Nejvyšší soud. Nakonec žena náhradu nedostala a navíc musela zaplatit vysoké náklady řízení. Soudy podle ní porušily její právo na ochranu zdraví.
V některých částech Duchcova na Teplicku je nově zakázáno vysedávat na zídkách nebo na židlích vynesených na chodník. Totéž platí pro grilování nebo lezení po sochách. Vedení města tak chce zajistit pořádek.
Stromy zalité asfaltem a branka od plotu, která nejde otevřít. To byly výsledky opravy kanalizace v ulici Maršála Žukova v Mostě. Zatímco stromy se od asfaltu podařilo rychle vysvobodit a branku teď musí její majitel otevírat obráceně, chodníky, které v ulici kdysi byly, nikdo nepostavil. Obyvatelé ulice teď žádají po městě nápravu.
Jít na nákup do supermarketu v českolipské Sluneční ulici je pro obyvatele ulice i sídliště Špičák problematické. U panelových domů je chodník, ale chybí přechod. Na druhé straně ulice chodník končí dřív, než zákazníci k obchodu dojdou. Lidé tak často přechází v nepřehledné zatáčce, nebo pro nákup šlapou podél silnice.
Radnice v Břeclavi chce zvýšit bezpečnost v cyklistické dopravě ve městě. Na chodnících podél hlavního průtahu plánuje zřídit smíšený provoz pro cyklisty a pěší. Kola tak zmizí z frekventovaných úseků silnic.
Jako černá díra působí ve Žďáře nad Sázavou Jihlavská ulice. Už deset let v ní chybí veřejné osvětlení. Každodenní cesta do práce v ranních nebo večerních hodinách je proto pro desítky zaměstnanců tamních firem hotovým adrenalinem.
Dvacet let se lidé, kteří v Chrastavě na Liberecku chodili pěšky do tamní průmyslové zóny, báli projíždějících kamionů. Stará cesta byla totiž bez chodníků. Dnes odpoledne se ale situace mění. Otevírá se tam nová silnice i s chodníkem. Odechnou si i rodiče dětí, které po jednom z úseků staré cesty bez chodníků chodily do školy.
Před půl rokem informoval Český rozhlas o jednom z frekventovaných berounských chodníků, který pracovníci technických služeb ‘zkrášlili‘ červenými dlaždicemi. Tyto speciální dlaždice s výstupky právě díky výraznému probarvení používají slepí a slabozrací pro svou orientaci. Jsou ale naskládané tak, že vedou přímo doprostřed frekventované křižovatky. Přestože jde o život, radnice zatím opravu nezařídila.
Ostrava má novou atrakci, o které se mluví po celém městě. Na první pohled se jedná o obyčejný chodník u železničního nádraží ve Svinově, nové dvoubarevné dlaždice ale mají opravdu mimořádné optické účinky. Někteří lidé po něm dokonce odmítají chodit.
Americká herečka a zpěvačka Jennifer Lopez dostala svou hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu. Stala se tak jubilejní 2500 celebritou, která se může touto poctou pochlubit.
Dělníci dnes začínají rozšiřovat nejužší chodník v Jihlavě. U rušné křižovatky v blízkosti City Parku kvůli tomu musí ubourat roh historického domu. Práce potrvají dva měsíce.
Každodenní cesta do školy a do mateřinky je v Rýnovicích o život, stěžují si obyvatelé okrajové části Jablonce nad Nisou. Chybějí tam totiž chodníky, a tak musejí chodit dospělí i děti po rušných silnicích vedoucích do průmyslové zóny.
O co méně v Litoměřicích během letošní zimy solili, o to více používali při údržbě chodníků a silnic štěrk. Teď jsou ho ale plné ulice a město řeší, co s ním, i to, jestli by šel znovu využívat.
Zákon obcím nařizuje úklid sněhu na chodnících. Bez pomoci lidí by to ale obce nedokázaly. Lidí, kteří sníh dobrovolně odklízejí, ubývá. Podle průzkumu společnosti STEM spoléhá 64 procent obyvatel na to, že sníh uklidí obec. Ve velkých městech to ani nepřekvapí, ale tento trend se stěhuje i do menších obcí. Typickým příkladem mohou být šestitisícové Dobřany na Plzeňsku.
Pražské chodníky se při sněhu a náledí mohou ve výjimečných případech udržovat i chemickými materiály. Tak zní vyhláška o schůdnosti komunikací, kterou před rokem odsouhlasila rada města. Návrh dodnes pobuřuje mnoho Pražanů. Někteří aktivisté tvrdí, že ve vyhlášce nejsou stanovená jasná pravidla.
Chodníky u autobusového nádraží ve Žďáře nad Sázavou jsou vlnité a vykukují z nich dlaždice. Připomínají spíše koulařskou dráhu. Město už chystá nápravu.
Řidiči na několika místech republiky mají problémy se sněhem a ledem, a není vyloučené, že nebezpečí hrozí i chodcům. Od roku 2009 musí sníh z chodníků uklízet obce a města, a tak je odpovědnost za případné úrazy na nich. Majitelé domů naopak odpovídají za sníh či rampouchy padající ze střech.