Podle hasičů hořela technologie lehkých uhlovodíků. Požár byl na operační středisko nahlášen v sobotu před 20.00, zlikvidovat se ho podařilo v neděli zhruba půl hodiny po půlnoci.
„Během víkendu jsme úspěšně dokončili obnovení provozu celého závodu. Předpokládáme, že standardní úrovně využití všech našich výrobních jednotek dosáhneme v průběhu tohoto týdne,“ uvedl Kaidl.
V Litvínově vše chystají na odpal letecké pumy. Naplánován je v areálu tamní rafinérie nejdřív na pátek odpoledne. Bude ale záležet na počasí. Přípravy jsou extrémně náročné.
„Dnes už je jasné, že to bude nejdříve v pátek odpoledne, ale sledujeme ještě meteorologické podmínky,“ uvedla Pilařová. Puma váží 250 kilogramů, obsahuje sto kilogramů výbušniny.
„Puma ležela 80 let v zemi a pak s ní hrubě manipuloval bagrista. Pravděpodobnost předčasného výbuchu se příliš nesnížila,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál pyrotechnik Karel Čadil.
Pyrotechnici při odpalu pumy v areálu chemičky v Záluží zřejmě nezabrání škodám na majetku, v blízkosti bomby se totiž nacházejí nadzemní produktovody. S likvidací munice radí i zahraniční experti.
Puma může podle pyrotechniků bouchnout do 144 hodin od doby, kdy ji bagr vytáhl ven. Termín uplyne podle odhadů v úterý 27. srpna zhruba hodinu po poledni.
„Tato puma má jiný konstrukční mechanismus, kdy je vybavena skleněnou baňkou s chemickou látkou, která naleptává mechanismus pumy a po dobu 144 hodin hrozí její vybuchnutí,“ řekla mluvčí policie.
Ústecká Spolchemie vznikla v polovině 19. století a ve své době představovala skoro celý československý chemický průmysl. Po válce se ale podnik potýkal s komunistickým vedením i ekologií.
V chemickém závodě mezi Mostem a Litvínovem byli při výbuchu v noci na čtvrtek zraněni čtyři lidé, všichni jsou mimo ohrožení života. Po explozi vypukl požár, který se hasičům podařilo zastavit.
Úřad zahájil kontroly ve firmách koncem loňského roku v souvislosti s loňskou otravou Bečvy, úniků látek do Bečvy však bylo loni více. Kontroly skončily letos.
„Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v Deze k provozní události. Vzhledem k tomu, že nešlo o havárii, podle předpisů nemusela být hlášena úřadům,“ informoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Na videonahrávkách zveřejněných na sociálních sítích i v čínských médiích bylo vidět několik desítek metrů vysokou ohnivou kouli a následně velký oblak černého dýmu.
Dva lidi v kritickém stavu odvezla ve čtvrtek záchranka po úniku jedovaté látky fenol z cisterny nákladního auta v Děčíně. Jeden z nich odpoledne zemřel. Celkem se zranilo asi 15 lidí.
Policie ukončila vyšetřování na místě výbuchu v areálu chemičky v Kralupech. Místo prozkoumal i expertní tým společnosti Unipetrol, podle kterého se ukázalo, že na technologii nevznikly velké škody.
Při čtvrtečním výbuchu v chemičce Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou zemřelo šest lidí. Rumunské ministerstvo zahraničí v pátek ráno informovalo, že pět ze šesti obětí byli Rumuni.
Při výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou ve čtvrtek dopoledne zemřelo šest lidí. Výše škody ani příčina výbuchu zatím nejsou známy, vyšetřování potrvá týdny.
Výbuch v chemičce společnosti BASF v německém městě Ludwigshafen usmrtil dvě osoby a dalších nejméně šest těžce zranil. Dva lidé se nadále pohřešují, řekl zástupce chemičky Uwe Liebelt. Obyvatelům částí Ludwigshafenu a Mannheimu firma stále doporučuje nevycházet z domovů a neotevírat okna.
Výbuch továrny na výrobu hnojiv v texaském Westu, při kterém v dubnu 2013 zahynulo 15 lidí, zapříčinil žhář. Dnes to na tiskové konferenci oznámil americký Úřad pro kontrolu alkoholu, tabáku, palných zbraní a výbušnin (ATF), který se případem zabývá. Uvedl, že nikdo dosud nebyl zadržen a že vyšetřování nadále pokračuje. Úřad také vyhlásil odměnu ve výši 50 tisíc dolarů (zhruba 1,2 milionu korun) za informace, které povedou k objasnění tohoto zločinu. Ve Westu žije početná komunita českých krajanů.
Agenti polské protikorupční služby dnes zasahovali na varšavské burze. Důvodem je podezřelá privatizace státní chemičky Ciech. Vyšetřovatelé šli přímo do kanceláře šéfa varšavské burzy Pawla Tamborského. Právě on totiž loni za podezřelý obchod zodpovídal.
V Unipetrolu v Záluží u Litvínova už po havárii nehrozí žádné nebezpečí. Kolem chemičky tak začaly jezdit nejen auta, ale od pondělního večera také tramvaje. Dnes se vrací do práce i zaměstnanci Unipetrolu.
V areálu Unipetrolu v Litvínově technici oddělili potrubí zasažené požárem od zbývajícího zařízení. Zamezí tak úniku uhlovodíku. Silnice mezi Zálužím a Litvínovem zatím zůstává už čtvrtý den uzavřená.
V chemičce Unipetrol v Záluží u Litvínova pokračuje zásah hasičů. Likvidují tam následky čtvrtečního požáru, který vznikl po výbuchu jednotky propylenu. Hasiči nechávají chemikálie vyhořet a ochlazují zařízení proudy vody. První odhad škod bude mít Unipetrol zřejmě po víkendu.
V areálu ústecké chemičky Spolchemie hořelo lešení kolem zásobníku s kyselinou chlorovodíkovou. Na místě zasahují tři hasičské jednotky. Zásobník je prázdný, nebezpečí tak podle vedení firmy nehrozí. Oheň vzplál krátce před 12. hodinou, ve 12.30 ho hasiči lokalizovali. Nyní ho dohašují.