„Opakovaně zazněla podpora palestinskému boji proti okupaci a podpora dalších aktérů, takzvané iránské osy odporu,“ popisuje projev duchovního vůdce Íránu odborník na moderní dějiny země.
V Íránu začalo sčítání hlasů odevzdaných v parlamentních volbách. Účast byla tak vysoká, že úřady musely několikrát posunout konec hlasování. Podle prvních odhadů přišlo k urnám asi 70 procent oprávněných voličů.
Ruský prezident Vladimir Putin se v Teheránu setkal s nejvyšším duchovním vůdcem Íránu ajatolláhem Alím Chameneím. Shodli se na tom, že syrské vedení by nemělo být při politickém rozhodování vystaveno vnějšímu nátlaku. Sýrii podle nich nesmí nikdo zvenčí vnucovat prezidenta a formu vládnutí.
Íránský nejvyšší duchovní a politický vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes vyzval Saúdskou Arábii, aby se "omluvila" za čtvrteční tragédii v Mekce. V tlačenici zahynuly stovky účastníků muslimské velké pouti. Podle nejnovější bilance Teheránu mezi nimi bylo nejméně 140 Íránců.
Íránský duchovní vůdce Chameneí je znovu v nemocnici. Jeho zdravotní stav je prý kritický. Tvrdí to arabská a izraelská média. Pětasedmdesátiletý duchovní byl loni na operaci rakoviny prostaty. Podle dostupných zdrojů se teď nemoc šíří do celého těla.
Íránské úřady začaly zveřejňovat první výsledky včerejších parlamentních voleb. Zatím z nich vyplývá, že výrazně posílil tábor podporující nejvyššího vůdce země ájatolláha Chámeneího. Tím, kdo naopak ztrácí, je prezident Mahmúd Ahmadínežád. I když v minulosti působili oba konzervativní politici jako spojenci, teď se největší boje odehrávají právě mezi nimi.
Íránské úřady prodloužily páteční parlamentní volby postupně o pět hodin. Ještě do pozdního večera se na některých místech vytvářely fronty na odevzdání hlasu. Místo v 18 hodin se tak volební místnosti uzavřely až hodinu před půlnocí. První výsledky ručního sčítání hlasů by mohly být známy zítra večer.
Íránci mají již od časného rána možnost volit svůj příští parlament. Na protest proti zhoršujícím se politickým poměrům v zemi vůbec nekandiduje opozice, tedy reformátoři, kteří ještě před třemi lety dostali do ulic miliony lidí. Parlamentní posty si proto budou rozdělovat pouze nezávislí a stoupenci současného vedení země.
Íránský parlament se otevřeně postavil proti prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi. Poslanci předali justici k vyřešení kompetenční spor, ve kterém Ahmadínežád sesadil ministra ropného průmyslu a sám pak převzal jeho resort. Podle parlamentu tím prezident porušil zákony.