V kategorii balet Thálii získali Helena Arenbergerová a Matěj Šust, za celoživotní dílo byla oceněna baletní sólistka Miroslava Pešíková. Jiří Kniha si odnesl Thálii za loutkové divadlo.
Blíží se slavnostní vyhlášení letošního ročníku divadelních Cen Thálie. Pro skláře v Lindavě to znamená, že musí skleněné tavenině dát podobu divadelní masky navrženou designérem Bořkem Šípkem.
Neužil hraje v novém snímku z letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Bod obnovy se odehrává v roce 2041, v době, kdy lidstvo dokáže obelstít smrt. Do kin půjde v září.
S „Provázkem“ spojila Hloužková prakticky celou hereckou kariéru, příležitostně natáčela také filmy, televizní a rozhlasové pořady. Na své domovské scéně ztvárnila přes 150 rolí.
Čejka desítky let bavil diváky televizních pořadů svými komickými výstupy a parodiemi. Asi nejznámější bylo jeho ztvárnění slepice. Komediální výstupy byly ale spíš jeho koníčkem.
Veronika Korytářová cenu obdržela za ztvárnění komika Vlasty Buriana v životopisné hře Burian, Saša Rašilov pak za postavu Wolfganga Borcherta v protiválečné hře Moje říše je z tohoto světa.
Procházková si zahrála v řadě snímků, například ve filmu Lída Baarová nebo Čas sluhů. Působila také na jevištích Městských divadel pražských nebo ve vídeňském Burgtheatru.
Její první rolí v Brně byla Bělena ve Strakonickém dudákovi. Později hrála Kružíková třeba Lady Macbeth nebo postavu Matky ve stejnojmenné hře Karla Čapka. Poslední roli nastudovala v roce 1990.
„Letos se v nominacích objevili četní mimopražští umělci, protože dostali mimořádné příležitosti, které využili,“ podotkla předsedkyně poroty kategorie činohry Jana Paterová.
Karel Fiala byl velmi aktivní i ve vysokém věku, ještě po pětaosmdesátce hrál tenis a užíval si velká rodinná setkání. Po roce 2000 si ještě zahrál ve velkolepém muzikálu Hrabě Monte Christo.
Ceny se nově budou udílet ne za výkony v uplynulém kalendářním roce, ale za výkony v uplynulé divadelní sezoně. Ceny Thálie udílí Herecká asociace od roku 1993 za nejlepší divadelní herecké výkony.
Skláři v Lindavě na Českolipsku pracují na křišťálových trofejích pro výroční divadelní Ceny Thálie. Každý kus je originál. A nejnáročnější je podle nich lepení oušek a broušení.
Výrazně se uplatnil i u filmu a v televizi. Hrál například jednoho ze tří otců v divácky nejoblíbenější komedii 20. století S tebou mě baví svět či vinaře v komediích Bobule a 2Bobule.
Herecká asociace se rozhodla přesunout Thálie na říjen. Své rozhodnutí nové vedení odborové organizace umělců zdůvodňuje poměrně logicky – chtějí hodnotit výkony divadelníků podle sezon.
Nejlepší herecké výkony v činoheře loni předvedli Tereza Dočkalová a Daniel Bambas. Převzali proto Ceny Thálie. Cenu za celoživotní mistrovství získali mimo jiné Petr Kostka nebo Jiří Korn.
V předvečer svých 95. narozenin zemřel ve středu český tanečník, choreograf, baletní pedagog a nositel ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet Jiří Nermut.
Rozpálené pece, šikovné ruce a pot v tvářích. Skláři v Lindavě na Českolipsku začali vyrábět divadelní Ceny Thálie. Celkem musí dodat patnáct skleněných váz a dvě náhradní, kdyby se nějaká rozbila.
Ceny Thálie znají jména nominovaných herců, zpěváků a tanečníků. Šanci získat skleněnou trofej má letos 24 umělců. Nejvíce želízek v ohni má Národní divadlo Moravskoslezské v Ostravě.
Cenu Thálie 2015 za celoživotní činoherní mistrovství převzal herec Stanislav Zindulka. "Když jsem se dozvěděl o ocenění, napadlo mě, jakou by měl radost táta a jak pyšná by byla moje milovaná profesorka Vlasta Fabianová," řekl třiaosmdesátiletý Zindulka, jehož herecká dráha začala v jeho rodné Jilemnici.
Laureáty prestižních Cen Thálie za rok 2015 odhalí už dnes Herecká asociace na scéně pražského Národního divadla. Mezi 24 nominovanými jsou tradičně umělci z oboru tance, opery, muzikálu i činohry. Na ceny můžou letos dosáhnout herci z Národních divadel z Prahy, Brna i Ostravy, ale taky z hradeckého Klicperova divadla nebo Divadla F. X. Šaldy v Liberci.
Ti nejlepší herci, zpěváci i tanečníci se sešli na jevišti Národního divadla. Přišli si tam totiž převzít tradiční Ceny Thálie. Herecká asociace předala 15 skleněných sošek z dílny Bořka Šípka. Domů si jednu z nich odnesla za celoživotní činoherní mistrovství herečka Blanka Bohdanová.
Celkem patnáct herců, tanečníků a operních nebo muzikálových interpretů si dnes večer z Národního divadla odneslo Ceny Thálie za rok 2013. Za celoživotní činoherní mistrovství byl vyznamenán Josef Somr, kterého diváci přivítali dlouhotrvajícím potleskem ve stoje. Slavnostní ceremoniál opět uváděl herec, dramatik a režisér Antonín Procházka.
Ceny Thálie v podobě patnácti skleněných váz, které navrhl Bořek Šípek, zatím stojí pohromadě v zákulisí Národního divadla. Zítra už ale každá bude někde jinde. Rozličným divadelním žánrům náleží jiná, pro ně specifická, barva vázy.
Ve sklárně Ajeto v Lindavě na Českolipsku dnes začala výroba letošních cen Thálie. Ocenění uděluje herecká asociace od roku 1993 a lindavská sklárna patří mezi letité výrobce sošek pro vítěze. Thálie jsou vlastně obrovské poháry, které mají kalich probroušený do tvaru divadelní masky.
Ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony uplynulého roku slaví letos dvacáté výročí. Udělovány jsou ve čtyřech oborech: činohře, opeře, baletu a muzikálu. Letos přibyla i cena pro „dřeva". Nejedná se o ocenění pro nešikovné herce, ale o speciální cenu pro loutkoherce.