Ceremoniálu se i v letošním roce zúčastnil prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Loni se stal první hlavou státu od počátku udělování cen, která se slavnostního večera zúčastnila.
Jarmila Stibicová, Jiří Lukšíček, František Vaczula a Lívia Herzová jsou letošními laureáty Cen Paměti národa. Ve Vinohradské 12 připomínáme jejich životní příběhy.
Ceny Paměti národa, kterými společnost Post Bellum oceňuje pamětníky zlomových momentů 20. století, ve středu v Národním divadle dostaly čtyři osobnosti.
Jedenáctý ročník předávání Cen Paměti národa se konal bez hostů, laureátů i studentského orchestru. Uskutečnil se v Národním divadle, kde byl přítomen pouze moderátor Martin Veselovský a hudebníci.
Za ukrývání kněze na útěku skončila Mária Matejčíková na pět let ve vězení. Bylo jí devatenáct. Ve středu ve svých 86 letech obdrží cenu Paměti národa.
V rukou držel urnu s popelem generála Josefa Mašína i Milady Horákové. František Suchý totiž se svým otcem ukrýval popel popravených obětí nacismu a komunismu. Je jedním z laureátů Ceny Paměti národa.
Ceny Paměti národa, kterými obecně prospěšná společnost Post Bellum oceňuje pamětníky zlomových momentů minulého století, letos dostanou tři političtí vězni.
V pražském Národním divadle u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii byly uděleny Ceny Paměti národa Ludmile Váchalové, Jitce Malíkové, Antonu Tomíkovi, Rudolfu Dobiášovi a Jiřímu Bradymu. Tentokrát ale neobdrželi laureáti plastiku, ale dar dle jejich přání a výběru.
Vůle, vytrvalost, statečnost a odpor vůči nacismu, to jsou vlastnosti, které spojují letošní čtyři laureáty Cen Paměti národa – Annu Hyndrákovou, Lýdii Kovářovou, Branislava Tvarožka a Viktora Wellemína. Ceny už pošesté udělovala nezisková organizace Post Bellum. Slavnostní večer se odehrál v pražské Státní opeře.
Na pražském Žofíně se dnes budou předávat Ceny Paměti národa. Udělují je sdružení Post Bellum, Český rozhlas a Ústav pro studium totalitních režimů. Letos cenu dostane Felix Kolmer, František Wiendl, Jiří Stránský a Dana Němcová. Podle organizátorů ve svém životě prokázali hrdinství a snahu o lepší budoucnost.
Neziskové sdružení Post Bellum předá dnes večer Ceny Paměti národa. Organizátoři již třetím rokem vybírají osobnosti ze stovek lidí, kteří se v minulosti postavili komunistické nebo nacistické totalitě. V nominaci jsou například političtí vězni z 50. let nebo židé věznění za 2. světové války v koncentračních táborech. Letos je nominováno osm osobností.
Sdružení Post Bellum dnes předá Ceny Paměti národa. Pracovníci sdružení tak chtějí ocenit odvahu a statečnost obyčejných lidí, kteří se v minulosti postavili komunistické nebo nacistické totalitě. Mezi nominovanými jsou například političtí vězni z 50. let nebo židé věznění za 2. světové války v koncentračních táborech. Jako například Eva Roubíčková.