Táta čáp zemřel a samice by se o ně sama nepostarala. Ptáčat čápa bílého se ale v záchranné stanici ujali zkušení pěstouni: čapí pár, který už odchoval desítky takových sirotků.
„Zdá se, že v některých oblastech čáp vymizel. Jeho počty možná ani nedosáhnou pěti set párů na celou Českou republiku,“ říká František Pojer z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.
Protézu vytvořil student Střední průmyslové školy v Ostrově Matyáš Michl. „Je to prostě prototyp. Zevnitř protéza kopíruje čápův pahýl a je vystlaná pěnou,“ vysvětlil.
Čápi každý rok přelétávají nad oblastí Attiky kolem Atén a míří na mys Sunion, kde čekají na příznivý vítr. A poslední tři dny se čápi našli i okolo obytných budov aténských čtvrtí.
V České republice je evidováno více než 1300 čapích hnízd, ale každoročně se objevují nová a některá zanikají nebo nejsou obsazená, uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
„Byla prokázána rezidua vysoce toxického fosfidu zinku, chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II,“ uvedli ochránci.
Zpravodajství iROZHLAS tu pro vás bylo i během víkendu, tak vám nabízíme na výběr, čemu byste mohli věnovat pozornost, pokud jste nestihli vše sledovat.
Záchranná stanice živočichů Makov na Písecku se raduje z nových přírůstků, čapí pár se už po několikáté stal rodiči. Z celkem pěti vajec se čápata začala líhnout 8. dubna.
Čapí pár v Postoupkách u Kroměříže si pro své hnízdo vybral komín kotelny v areálu tamějšího Agrodružstva. V kotelně nemohli topit, a tak ornitologové z Valašského Meziříčí vyrobili nové hnízdo a do něj přestěhovali tři malá čápata.