Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo, že kritiku od NKÚ považuje za neoprávněnou. Projekty pro znevýhodněné lidi podle něj výrazně přispěly k prevenci sociálního vyloučení.
„Legislativa tu není udělaná úplně špatně a nájemníci i pronajímatelé si jsou rovni. Praxe je ale taková, že za kratší stranu provazu tahají nájemníci,“ upozorňuje sociolog Tomáš Hoření Samec.
Díky zvýšení penzí, ale také díky výchovnému 500 korun za dítě teď senioři uspoří v průměru až o tisíc korun víc než na loni podzim. Ukazují to únorová data společnosti PAQ Research.
Podle ministerstva práce a sociálních věcí by měl lidem v bytové nouzi pomoci zákon o podpoře v bydlení. Spolupracuje na něm s ministerstvem pro místní rozvoj.
Byty k pronájmu chybí zejména v menších městech a regionech. Na dobrou nabídku tak zájemci musí často čekat i několik týdnů. Polovina bytů nabízených na stránkách realitních společností mizí do týdne.
Částky navrhované na příspěvek: tři až dvanáct tisíc. Z plánů ministerstva je Hůle rozčarovaný. „Ministerstvo si zvolilo cestu, která je naprosto nekompetentní,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál.
V ohrožení jsou i mladí lidé, kteří kvůli drahému bydlení zůstávají u rodičů nebo do vyššího věku spolubydlí. Nebo mladé rodiny, pro které je kvůli cenám bydlení náročné postavit se na vlastní nohy.
Podle náměstka hejtmana pro sociální oblast Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) je v Ostravě v bytové nouzi přibližně 4230 domácností, v Havířově 700 a v Karviné dokonce 960.