„Bylo podáno odvolání proti rozsudku a trestům,“ uvedla mluvčí soudu Liz Kennedyová. Důvody, proč Tarrant podal po dvou letech odvolání, nejsou podle zahraničních agentur zřejmé.
Sedmapadesátiletý řidič kamionu z Frýdecko-Místecka popírá, že by nenávistný komentář napsal. Jeho počítač byl prý dostupný a komentář mohl přidat kdokoliv.
Odvolací soud snížil muži původně uložený tříletý podmíněný trest, přestože se sám neodvolal. Zamítl naopak odvolání státního zástupce, který požadoval uložení pětiletého vězení.
Čtvrtečním vynesením rozsudku skončilo čtyřdenní slyšení, během kterého přeživší a příbuzní obětí u soudu oživili vzpomínky na horor, který loni na jaře zažili.
Tarrant byl do soudní síně přiveden v poutech. Na lavici obžalovaných, již bez pout, zato obklopen pěti policisty, neprojevoval podle AP při výpovědích přeživších a příbuzných obětí žádné emoce.
Brenton Tarrant se bude odpovídat z 50 zločinů vraždy a 39 pokusů o vraždu. Australský parlament v této souvislosti schválil zákon, který má zabránit šíření násilného obsahu na sociálních sítích.
Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić svým odvoláním u mezinárodního tribunálu v Haagu dosáhnul pouze zpřísnění původního rozsudku z roku 2016.
Australana, který ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch v pátek zastřelil nejméně 50 lidí, vyhnal od druhé mešity muž vyzbrojený jen platebním terminálem a nenabitou zbraní.
Varšava/Christchurch||haf, ČTK|Zprávy ze světa|sledovali jsme online
O Tarrantovi je podle televize ABC News známo, že vedle Evropy navštívil i Asii, mimo jiné KLDR. V manifestu se zmiňuje i o Číně, která prý nejvíce odpovídá jeho politickým a sociálním hodnotám.