Většina propuštěných zaměstnanců by měla firmu opustit ještě v letošním roce. Propouštění se dotkne hlavně zkušenějších zaměstnanců na takzvaných seniorských pozicích.
Za havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu zaplatí britská společnost BP desítky miliard dolarů. Americký federální soud potvrdil dohodu o pokutě za největší ropnou katastrofu v historii Spojených států. Do moře v roce 2010 uniklo zhruba půl miliardy litrů ropy.
Britská ropná společnost BP se dohodla s americkými úřady, že zaplatí 18,7 miliardy dolarů (zhruba 460 miliard Kč) za urovnání škod způsobených při havárii z roku 2010 únikem ropy do vod Mexického zálivu. Podle amerického ministerstva spravedlnosti jde o největší dohodu o urovnání, jaká kdy byla s jednotlivým podnikem v USA uzavřena.
Jedenáct mrtvých pracovníků, ropná skvrna větší než Česko a Slovensko dohromady, tisíce mrtvých a zmrzačených vodních ptáků, škody v přepočtu za stamiliardy korun – to je bilance nejhorší ropné katastrofy v dějinách Spojených států. Plošina Deepwater Horizon společnosti BP v Mexickém zálivu vybuchla právě před pěti lety.
Přesně před čtyřmi lety začala ekologická katastrofa v Mexickém zálivu. Z čerstvě proraženého vrtu na dně začal prudce unikat zemní plyn a hned po něm pod obrovským tlakem také ropa. Plošina pracující pro britskou petrolejářskou firmu British Petroleum (BP) šla ke dnu a do oceánu skoro tři měsíce unikaly milióny litrů ropy.
Nejen Spojené státy si dnes připomínají třetí výročí havárie ropné plošiny v Mexickém zálivu. Ta způsobila jednu z největších ekologických katastrof - do moře tehdy unikly odhadem čtyři miliony barelů ropy.
BP zaplatí za katastrofu v Mexickém zálivu rekordní pokutu. Exploze, potopení plošiny Deepwater Horizon a obrovský únik ropy do moře ji budou stát čtyři miliardy dolarů. Dalších více než pět set milionů firma zaplatí za urovnání žalob podaných americkou Komisí pro cenné papíry a burzy. Tak vysokou pokutu ještě žádná společnost ve Spojených státech nezaplatila.
Do Mexického zálivu se blíží tropická bouře. Britský koncern BP proto na svých plošinách zastavuje veškerou těžbu ropy v oblasti. Firma odstavila část plošin už dříve. S evakuací začaly i další společnosti, protože odhady síly bouře jsou stále horší.
Ambiciózní projekt plynovodu Nabucco zřejmě končí. Čtyři tisíce kilometrů dlouhá stavba, která měla přivádět plyn z Ázerbájdžánu do Evropy, přišla o jednoho z dodavatelů. Britská energetická společnost BP totiž uvedla, že plyn ze svého rozsáhlého pole Šach Deniz II v Ázerbájdžánu pro Nabucco dodávat nebude.
Běžná prověrka dokumentů, nebo tvrdý zákrok proti obchodním zájmům západní firmy v Rusku? Obě vysvětlení zaznívají v souvislosti s razií ruských úřadů v moskevském sídle britské korporace BP (British Petroleum). Soudní vykonavatelé už druhý den prověřují dokumenty v kancelářích ruské pobočky energetického gigantu.
Britský energetický koncern BP označil razii ruských soudních úředníků ve svých moskevských kancelářích za nátlak. Sídlo společnosti ve středu obsadilo na 15 příslušníků ruských speciálních jednotek. Představitelé BP tvrdí, že zásah je protizákonný. Podle ruských úřadů krok souvisí s právní bitvou kolem neúspěšného pokusu firmy o partnerství s ruskou společností Rosněfť v Arktidě.
Britská společnost BP žaluje své bývalé partnery. Přesně rok po výbuchu na ropné plošině Deepwater Horizon podala žaloby na americkou firmu Transocean, která měla provoz plošiny na starost, a společnost Cameron International. Ta dodala, a podle BP zodpovídala, za bezpečnostní ventil, který selhal.
Přesně před rokem explodoval v Mexickém zálivu hlubinný vrt společnosti BP. Následovala nejhorší ropná havárie v dějinách Spojených států, která podle prvních odhadů mohla firmu zlikvidovat. Náhrada škod se měla údajně vyšplhat až na 100 miliard dolarů. Tyto scénáře se nenaplnily a akcie BP tak z červnového dna posílily už o 17 dolarů. I tak je ale v porovnání s pozicí, na níž byla před havárií, stále o 15 dolarů levnější.
Přesně před rokem došlo k explozi na ropné plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Nehoda poškodila vrt, ze kterého unikala ropa až do 15. července loňského roku, tedy skoro tři měsíce. Odhaduje se, že do moře uniklo kolem 4,5 milionu barelů ropy. Nájemce plošiny – britská společnost BP – podle kritiků zodpovídá za největší únik ropy do moře v dějinách Spojených států. Na pobřeží dnes není po ropě ani památky, jinak to však vypadá na mořském dně.
Třetí největší energetická společnost British Petroleum hlásí první ztrátový rok za poslední dvě desetiletí. Bezmála 41miliard vyhradila na náhradu škod spojených s loňskou havárií vrtu v Mexickém zálivu. Ztráta BP na úrovni 4,9 miliardy dolarů je nižší, než analytici čekali. Ti navíc i vzhledem k rostoucím cenám ropy předpovídají, že se firma brzy dostane do černých čísel.
Britská společnost BP a ruská Rosněfť se dohodly na společném dobývání nerostného bohatství ruské části Arktického šelfu. V rámci ‚strategické globální aliance‘ by firmy při prozkoumávání regionu měly sdílet zkušenosti. Dohodly se i na vzájemné výměně akcií.
Americká expertní komise, kterou nechal ustavit prezident Obama, došla k závěru, že dubnové havárii ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu se dalo předejít, pokud by britská BP a další společnosti nešetřily peníze na bezpečnosti. V průběhu několika měsíců komise prošla tisíce stránek dokumentů a vyslechla stovky lidí.
Akcie ropné společnosti BP se včera dostaly na své šestiměsíční maximum. V Londýně se v průběhu dne obchodovaly s bezmála šestiprocentním ziskem, což znamenalo, že se cena firmy stanovená trhem zvýšila o takřka osm miliard dolarů. Nakonec si BP včera na britském trhu připsala více než čtyřprocentní zisk.
Britská společnost BP čelí žalobě americké vlády kvůli úniku ropy. Kromě ní ale ministerstvo spravedlnosti zažalovalo také 8 dalších společností, které se nějakým způsobem podílely na těžbě z vrtu, ze kterého po dubnové explozi unikly stovky milionů litrů ropy do Mexického zálivu.
Petrochemická společnost BP ve třetím čtvrtletí vykázala hrubý zisk na úrovni 1,8 miliardy dolarů. Po 17miliardové ztrátě ve druhém čtvrtletí se tak vrátila do černých čísel, a to i přes výdaje ve výši 7,7 miliardy dolarů spojené se záchrannými operacemi po nedávné havárii u amerických břehů.
Pracovníci firmy BP zabetonovali poškozený vrt v Mexickém zálivu. Závěrečná tlaková zkouška prokázala, že další únik ropy do moře už nehrozí. Ropný vrt, který se zapsal do dějin jako příčina nejhorší ropné havárie v dějinách Spojených států, je tak definitivně uzavřený.
5:30
|Milan Kopp, Milan Kocourek, Ivan Kytka, Alice Kottová|Zprávy ze světa
Před výborem britského parlamentu pro energetiku a klimatické změny bude dnes vypovídat generální ředitel společnosti BP Tony Hayward. Tématem grilování nebude nic jiného než důsledky katastrofálního úniku ropy v Mexickém zálivu. Výpověď šéfa BP poutá velkou pozornost také amerických médií.
3:34
|David Koubek, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová|Zprávy ze světa
Za únik ropy v Mexickém zálivu může celá série chyb. Tvrdí to ropná společnost BP ve své interní vyšetřovací zprávě. Výbuch na ropné plošině Deepwater Horizon zabil 11 lidí a způsobil největší únik ropy v historii Spojených států.
Ropný vrt společnosti BP v Mexickém zálivu už nepředstavuje žádné nebezpečí. Oficiálně to oznámily americké úřady poté, co zaměstnanci britské firmy vyměnili poškozený bezpečnostní ventil.
Britská společnost BP čelí novému obvinění. Podle americké firmy Transocean zatajuje dokumenty, které by přispěly k objasnění příčin ropné havárie v Mexickém zálivu. BP to odmítá.
Britská firma BP složila první tři miliardy na odškodné za uniklou ropu v Mexickém zálivu. Po dohodě s americkým ministerstvem spravedlnosti tak ropný gigant začíná skládat účty ve velkém měřítku.