Na jihovýchodě Španělska pokračuje pátrání po desítkách pohřešovaných. Na pomoc poslalo v pátek španělské ministerstvo obrany dalších 500 vojáků. Celkem jich tak pomáhá ve Valencii už 1700.
Ve Fakultní nemocnici s poliklinikou Nové Zámky voda zatopila vyšetřovny, chodby i sklady v budově. Nemocnice včetně ambulancí zůstala uzavřena a místní zdravotníci zrušili všechny plánované operace.
Z Pákistánu je hlášeno 65 mrtvých, z Afghánistánu 70 obětí. Intenzivní srážky, které postihly Pákistán od pátku do pondělí, způsobily bleskové záplavy a zřícení řady domů.
„Situace tam byla také katastrofální, protože ulice, stanice metra, známé obchodní domy a střediska byly zaplavené vodou po kotníky,“ popsal zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.
Guatemala a Mexiko se potýkají se záplavami. Nejméně 13 osob bylo zabito, 21 lidí se pohřešuje. „Řeka byla silná, smetla několik domů,“ řekl svědek z hlavního města Guatemaly.
Počet mrtvých po záplavách v provincii Chu-pej v pátek vzrostl na 29, povodně v Pekingu mají na svědomí 33 životů. Podle čínských statistik za červenec kvůli záplavám zemřelo v zemi 142 lidí.
„Slovinsko je známé jako slunná strana Alp, ale za jediný den se vaše idylická krajina proměnila v peklo plné vody a bahna,“ řekla šéfka komise v projevu ke slovinským zákonodárcům.
Slovinský premiér Robert Golob už v sobotu prohlásil, že jeho země čelí největší přírodní katastrofě ve své historii. V souvislosti s nepříznivým počasím úřady evidují zatím čtyři oběti.
Osm obětí hlásí New York, kde bouře způsobila přívalové deště, vyplavila metro. Nejméně jeden člověk zahynul ve státě New Jersey, který kromě záplav zasáhlo i tornádo.
Henri se od sobotního večera řadil do kategorie hurikán, před příchodem nad pevninu oslabil na tropickou bouři. Podél pobřeží jsou bez elektřiny desítky tisíc domácností.
Lijáky v New Yorku a jeho okolí ve čtvrtek odpoledne přinesly pět až deset centimetrů srážek, přičemž místy způsobily rozsáhlé bleskové záplavy, uvedla americká Národní meteorologická služba (NWS).
Velké množství obětí hlásí indonéský ostrov Adonara, kde zemřelo 38 lidí při sesuvu půdy. Dalších 18 lidí zabil sesuv zchladlé lávy na svazích sopky Lewotolok na ostrově Lembata, uvedla agentura DPA.
Jinak poklidná řeka Dhauli Ganga se během pár vteřin proměnila v několikametrovou vlnu z kalné vody, bahna a kamení. Záchranáři doposud našli 12 přeživších v tunelu z rozestavěné přehrady.