Vojenské štáby Nigeru, Mali a Burkina Fasa se sešly v nigerské metropoli Niamey, kde rozhodly o „konkrétních opatřeních“ v případě, že se ECOWAS rozhodne „šířit válku“.
Od ledna do poloviny dubna zahynulo při devíti incidentech v africkém Mali až 456 civilistů. Na jejich zabití se kromě malijských sil podíleli žoldnéři takzvané Vagnerovy skupiny.
„V Mali je poměrně rozšířený problém migrace, kdy muži odcházejí pryč a ženy pak zůstávají s dětmi samy. Právě osamocené ženy patří mezi nejvíce ohrožené,“ říká Lucie Chlubnová z Člověka v tísni.
„Provedeme to ve fázích,“ řekl k chystanému částečnému odchodu francouzských vojáků Macron, aniž poskytl podrobnosti. Armáda však do začátku příštího roku uzavře některé základny v severním Mali.
Francie nemá v úmyslu nechat své vojáky v Africe navždy. Už loni Macron opakoval, že Francie musí být připravená z Mali odejít. Jestliže tam zůstávala, tak to bylo na žádost několika afrických států.
Mise OSN na severu Mali se účastní i čeští vojáci, podle vyjádření armády se však nikomu z Čechů nic nestalo. Národnost zraněných příslušníků mluvčí mise nesdělil.
Výcviková mise Evropské unie (EUTM) má za úkol pomoct malijské armádě při její výstavbě a výcviku tak, aby byla v budoucnu schopna samostatně čelit útokům ozbrojených teroristických skupin.
Poprvé v historii česká armáda velela mezinárodní misi. Brigádní generál František Ridzák se svým štábem sedm měsíců vedl jednotky vyslané státy Evropské unie do Mali.
Armáda se v Mali chopila moci minulé úterý a zajala úřadujícího prezidenta Boubacara Keitu i předsedu vlády Bouboua Cissého. Země předtím několik měsíců zažívala protivládní demonstrace.
„Chtěl bych Vám v tuto chvíli oznámit (...) moje rozhodnutí vzdát se mých funkcí, všech mých funkcí, od nynějšího okamžiku,“ řekl Keita v krátkém vysílání s rouškou na ústech.
Policie v pátek použila výstražné výstřely a slzný plyn k rozehnání demonstrantů, kteří pronikli do sídla parlamentu a do budovy státního rozhlasu a televize.
Česká armáda od poloviny června poprvé ve své historii vede mezinárodní vojenskou misi. V čele výcvikové mise Evropské unie v Mali stanul brigádní generál František Ridzák.
Brigádní generál František Ridzák bude velet více než 700 vojákům z asi dvou desítek zemí. Hlavním úkolem mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům.
Útočníci se zaměřili na vesnici v regionu Mopti, kde bylo v poledních několika letech zaznamenáno několik etnických masakrů. Pastevci kmene Fulani jsou obviňováni z podpory džihádistických skupin.
Mali se už přes pět let potýká s radikálními islamistickými ozbrojenci, kteří se v roce 2013 pokusili o státní převrat. Radikálové nyní ovládají rozsáhlé území na severu země.
Ozbrojenci v pondělí útočili v Tabankortu v regionu Gao, a to na hlídku, která se účastnila společné operace s Nigerem proti radikálům působícím v oblasti u hranic mezi oběma zeměmi.