„Domluvili jsme se na otevřeném deadline, protože jsem měl ještě jiné závazky. Mezitím však přišla celosvětová pandemie, veškeré termíny se začaly měnit,“ vzpomíná skladatel Zbyněk Matějů.
Stejně jako na jaře, tak ani teď se do galerie nebo muzea nepodíváte. Národní galerie proto připravuje video prohlídky. První budou z výstavy „Rembrandt: Portrét člověka“.
Kombinovat zdánlivě nekombinovatelné, dát prostor mladým umělcům i světovým hvězdám – to je podle šéfdirigenta Alexandera Liebreicha cesta, jak udržet orchestr na špičkové úrovni.
Nový bytový dům vedle zdi památkově chráněného Anežského kláštera v Praze 1 italský investor zatím stavět nemůže. Se stavbou nemůže začít, dokud nebude mít pravomocné stavební povolení. To už sice vydal stavební úřad Prahy 1, na stole má ale několik odvolání, která musí vyřídit. Proti stavbě na jaře demonstrovaly stovky lidí.
Už v létě začne rekonstrukce kláštera svaté Anežky České v Praze. Ke vzácné sbírce středověkého umění by pak měla přibýt venkovní výstava soch a nový prohlídkový okruh. První návštěvníci se do něj podívají na jaře příštího roku.
Malby, kresby i plastiky ovlivněné symbolismem ukazuje výstava Tajemné dálky. V pražském klášteře svaté Anežky České ode dneška představuje ty nejznámější i méně známé umělce, kteří se na přelomu 19. a 20. století symbolistickou tvorbou zabývali. V gotických prostorech tak visí obrazy Alfonse Muchy, Maxe Švabinského či Jana Zrzavého, ale také Maxmiliána Pirnera, Jaroslava Panušky nebo Josefa Mandla.
Oprava starého obrazu je velké dobrodružství. Na počátku bývá dílo, u kterého není známý ani autor. A čím důkladněji se zkoumá, tím více detailů se objeví. Stejně tomu bylo u dvou obrazů, které opravili restaurátoři z Národní galerie a nyní jsou k vidění v Anežském klášteře.
Princezna a budoucí žena císaře, která se ovšem rozhodla pro řeholní chudobu, se stala inspirací pro řadu uměleckých děl. Na 300 z nich představí výstava věnovaná životu i kultu svaté Anežky České. Expozice v Anežském klášteře je přístupná ode dneška až do konce března.
Do Anežského kláštera v Praze můžete v půl šesté večer zajít na Koncert pro oběti nacismu. Podle Dany Pokorné z pořádající společnosti Živá paměť posluchači uslyší známé melodie z operet a muzikálů: