Problém bezdomovectví nevyřeší hrozba vězení, argumentuje ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Ty, kteří si bezdomovectví vybrali jako životní styl, můžeme vytěsnit, namítá Čunek.
„Trestání lidí bez domova samozřejmě není řešením. Řešení je předcházení bezdomovectví,“ říká pro Český rozhlas ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.
„Čím dál více lidí je ve velmi zbědovaném stavu. Jejich fyzické i psychické zdraví je na takové úrovni, že potřebujeme vyřešit, aby vůbec byli schopni základního fungování,“ upozorňuje Martin Šimáček.
Odborník Šimáček varuje před tím, že lidí, kteří se dostávají do problémů kvůli inflaci, energetické krizi a válce na Ukrajině, bude přibývat a hrozí, že nedostupným statkem se stane třeba i bydlení.
Zpravodajský server iROZHLAS.cz v minulosti popsal příběh malé vesnice Sedčice, kde Zimola těží ze sociálních dávek slabších. Problémy ohledně jeho nakládání s byty jsou ale daleko obsáhlejší.
Poslední výroční zpráva o stavu romské menšiny uvádí, že podle odborných odhadů je v Česku asi 262 000 Romů. Zhruba 110 000 z nich žilo v takzvaných ghettech, nebo jim vyloučení hrozilo.
Člověk s dokončenou střední školou zaplatí víc především na sociálním a zdravotním pojištění. Vyplývá to z nové studie společnosti PaQ Research a think tanku IDEA pro Českou spořitelnu.
Agentura pro sociální začleňování vybrala dalších devět měst a obcí s takzvanými vyloučenými lokalitami, se kterými bude v následujících třech letech spolupracovat. Konkrétně jde o Chomutov, Liberec, Most, Nový Bor, Postoloprty, Sokolov, Varnsdorf, Vítkov-Budišov a Žďár nad Sázavou.
Novým ředitelem vládní Agentury pro sociální začleňování by se měl stát Radek Jiránek, který vede na ministerstvu vnitra odbor prevence kriminality. Zvítězil ve výběrovém řízení. Nastoupit by měl 5. června, oznámil dnes ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).
Návrhy na řešení sociálního napětí v Litvínově připravují tamní úředníci spolu s vládní Agenturou pro sociální začleňování. Pokud takzvaný strategický plán schválí zastupitelé, město by mělo čerpat státní dotace na konkrétní projekty. Litvínov vybral pět nejpalčivějších problémů.
V Agentuře pro sociální začleňování zaměstnanci podávají první výpovědi. Zatím se tak rozhodlo 14 lidí. Pracovníkům vadí, že úřad má i nadále spadat pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD. Nelíbí se jim jeho představy o podobě a fungování agentury. Kvůli sporům jsou zaměstnanci ve stávkové pohotovosti.
Vládní Agentura pro sociální začleňování zůstane jako samostatný odbor pod ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem z ČSSD. Vyplynulo to z večerního jednání úředníků agentury s premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Nespokojení zaměstnanci zváží, jestli stáhnou výpovědi a ukončí stávkovou pohotovost.
Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se dnes večer setká s nespokojenými zaměstnanci vládní Agentury pro sociální začleňování. Většina z nich začala minulý týden stávkovat, pak protest přerušili právě do jednání s premiérem. Instituce spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD. S ním se úředníci přou o její budoucí podobu a fungování.
O pozici nového ředitele Agentury pro sociální začleňování má zájem 7 uchazečů. Přihlásili se do výběrového řízení, které vypsal Úřad vlády. O tom, kdo agenturu povede, rozhodne tříčlenná výběrová komise.
Do konce příštího týdne by měl být známý nový ředitel Agentury pro sociální začleňování. Dnes končí lhůta pro podání přihlášky do výběrového řízení na tento post. Ředitele vybere tříčlenná komise. Její přesné složení se ještě řeší. Jisté je, že jednoho člena jmenuje vedoucí Úřadu vlády, druhého ministr pro lidská práva a poslední má být nezávislý expert.
Pracovníci vládní Agentury pro sociální začleňování po jednom dni přerušili stávku. Od protestu ustoupili zatím do 19. května, kdy se se zaměstnanci úřadu sejde premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Poté rozhodnou o dalším postupu. Pracovníci chtějí získat větší nezávislost.
Většina lidí, kteří pracují ve vládní Agentuře pro sociální začleňování, ode dneška stávkuje. Ze sedmi desítek zaměstnanců a spolupracovníků se jich ke stávce připojilo 59. 20 lidí, včetně členů vedení, je připraveno dát výpověď. Agentura spadá pod ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD. Pracovníci agentury požadují nezávislost, samostatnost a debatu s premiérem.
5:30
|Helena Šulcová, Marika Táborská, Michaela Vydrová, Vojtěch Koval|Zprávy z domova
Spory mezi ministerstvem pro lidská práva a Agenturou pro sociální začleňování pokračují - zaměstnanci agentury uvažují o stávce. Informoval o tom server Idnes.cz. Ministerstvo pro lidská práva úřad údajně politizuje. Zaměstnanci agentury také kritizují vypsané výběrové řízení na nového ředitele úřadu.
Opakované problémy týkající se veřejných zakázek, to byl podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera z ČSSD jeden z důvodů odvolání šéfa Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka. Podle Dienstbiera mimo jiné neoprávněně rozhodl o zakázce na nákup televizního vysílacího času v hodnotě 5 milionů korun.
Odvolaný šéf vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček označil důvody pro svůj odchod za „irelevantní“ či „zástupné“. Uvedl to v rozhovoru pro Český rozhlas. Šimáčka odvolal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), důvody však zatím veřejně nezazněly. Dienstbier o nich prý chce nejprve mluvit se zaměstnanci agentury, a s ohledem na to je zatím nechtěl upřesnit ani Šimáček. Podle něj však zřejmě nešlo o výsledky agentury.
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD odvolal ředitele vládní Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka. Důvod nesdělil. Šimáček zatím zůstává zaměstnancem úřadu.
Po několika měsících příprav začali ve Slaném působit experti z vládní Agentury pro sociální začleňování. Mají městu pomoci řešit problémy s lidmi, kteří žijí na ubytovnách, jsou často zadlužení, páchají drobnou kriminalitu, neseženou práci a navíc od nich majitelé soukromých ubytoven vybírají vysoké částky za nájemné.
Město Slaný začalo nově spolupracovat s vládní Agenturou pro sociální začleňování, která by měla městu pomoci řešit problémy s narůstajícím počtem lidí ve vyloučených lokalitách. Chudí lidé bez práce tam žijí v ubytovnách ve velice nuzných podmínkách. Některé z ubytoven navíc nejsou zkolaudovány pro bydlení, a tak prostory často nesplňují základní hygienické podmínky.
Ostrava se snaží zmírnit napětí kolem ghett a problémových ubytoven. Starousedlíci si stěžují na nepřizpůsobivé sousedy, vadí jim křik, vandalství i krádeže. V minulém roce vše vyústilo v sérii protiromských demonstrací. Radnice proto začne spolupracovat s vládní Agenturou pro sociální začleňování.
Obce, kde se podnikatelé chystají otevřít v soukromých objektech ubytovny pro sociálně slabé, často cítí bezradnost i vztek. Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček uznává, že zabránit byznysu s dávkami na bydlení není snadné, obce ale podle něj mohou na spekulanty vyvíjet tlak přes stavební úřady nebo hygienické stanice.
Vedení severočeského Duchcova zvažuje trestní oznámení na ředitele vládní Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka. V pořadu 20 minut Radiožurnálu Šimáček řekl, že radní Pavel Koukal z ČSSD vyrazil po klidné demonstraci spolu ultranacionalisty k domovům rodiny, která v polovině května v Duchcově hrubě napadla manželský pár. Nezávislé starostce města Jitce Bártové pak Šimáček vytkl účast na demonstraci samotné.