Vítězný dodavatel má řadu zkušeností na poli obnov památkově chráněných staveb, například zámků v Litomyšli, Telči a Vimperku. Obec za něj zaplatí zhruba 4 miliony a 800 tisíc korun.
Podle znaleckého posudku byla vila oceněna na 5,5 milionu korun. Město by tedy zaplatilo 550 tisíc korun, zbytek by dalo do oprav a dalších investic. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo.
Rekonstrukce vily navržené Adolfem Loosem má stát podle odhadů 100 milionů korun. Po obnově má sloužit jako muzeum Loosova díla, prostor pro prezentaci obce, cukrovarnictví nebo bytové kultury.
Obec kvádrovou vilu koupila za asi 14 milionů korun, obnova bude stát asi sedmkrát tolik. Zastupitelé při nákupu ani úplně netušili, co je uvnitř čeká.
Proslavil se stavbami ve Vídni, v Paříži i v Praze, tvořil ale také v rodném Brně, Plzni nebo Náchodě. Adolf Loos byl jedním z nejvýznamnějších architektů dvacátého století.
I v pátek kulturní svět nespí a skrze virtuální prostředí nabízí svá kouzla zájemcům o uměleckou tvorbu. Opět jsme sestavili naši nabídku vybraných tipů.
Za plechovým plotem chřadne neúhledná zahrada, obklopuje starý dvoupatrový dům. Zašedlou kostku, která musela před sto lety v malých Hrušovanech u Brna působit jako UFO.
Plzeň od dubna zpřístupní tři bytové interiéry od světově proslulého architekta Adolfa Loose. Dosud se prohlídky konaly pouze výjimečně. Přístupný bude i Brummelův dům, který se posledních 12 let opravoval. Jeho prohlídky umožní příbuzný původních majitelů.
Bylo mu 15 let, když musel spolu s rodinou v roce 1939 utéct z Plzně před nacisty. Tehdy opouštěl dům na Klatovské 110, ve kterém nechal jeho otec Oskar Semler vybudovat velkorysý interiér podle konceptu světoznámého architekta Adolfa Loose. Dnes devadesátiletý Willy Semler žije v Austrálii. Včera ale s rodinou navštívil Plzeň a vrátil se i do bytu na Klatovské třídě, kam se s rodiči v roce 1934 přestěhoval z Jagellonské ulice.