'Zlepšete ovzduší ve městech.' Evropská komise hrozí Česku a dalším osmi zemím soudem

Evropská komise vyzvala Česko a dalších osm unijních zemí, aby zlepšily ovzduší ve velkých městech. Pokud nebudou dodržovat dohodnuté emisní limity, hrozí jim soud a v krajním případě sankce. Prohlásil to komisař pro životní prostředí Karmenu Vella na úterním summitu. Schůzky se za Česko zúčastnil náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž. Podle něj Evropská komise nestanovila konkrétní termín na nápravu.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise (ilustrační foto)

Evropská komise (ilustrační foto) | Foto: TPCOM | Zdroj: flickr.com

„Česká republika a další státy jsme teď v poslední fázi před soudem. A v případě, že bychom byli odsouzeni, tak ještě nenastupují sankce. Výše těch sankcí je velmi individuální a záleží na konkrétních podmínkách,“ řekl Radiožurnálu Smrž.

'Přepsali telefonní seznam Kremlu.' Americká vláda sankce proti Rusku nerozšíří, zveřejnila ale 210 jmen

Číst článek

V současnosti platí emisní limity, které mělo Česko splnit už před rokem 2010. Na špinavém vzduchu v Česku se ale podílí i továrny z okolních zemí. Zhruba třetina škodlivých emisí v Moravskoslezském kraji podle Smrže pochází z Polska.

Pozváni byli nejen zástupci ČR, ale také Německa, Španělska, Francie, Itálie, Maďarska, Rumunska, Slovenska a Británie. Na limity nedosáhlo celkem 18 zemí. Komise chce podle Velly s devítkou zemí spolupracovat a pomoci jim splnit limity, které se samy zavázaly dodržovat a kterých měly dosáhnout v letech 2005 a 2010. Limity se týkají klíčových znečišťujících látek, jako je oxid dusičitý (NO2) či prachové částice.

„Ještě dnes, v roce 2018, umírá každý rok předčasně 400 000 lidí kvůli rozsáhlému a výraznému zanedbávání tohoto problému," podotkl na tiskové konferenci Vella. V Česku je to okolo 4000 úmrtí ročně.

„Slyšeli jsme některé pozitivní nápady. Ale na první pohled nestačí ke změně celkového obrázku. Bez nových a funkčních opatření nebudou v mnoha případech standardy kvality ovzduší dodržovány po řadu měsíců i let, někdy i po roce 2020," upozornil Vella.

Smrž také připomněl, že Česko bude investovat devět miliard korun do výměny 80 000 až 100 000 kotlů na moderní. V dopravě se Česko soustředí na podporu veřejné dopravy. „My potřebujeme komisi v tom, aby přestala extenzivně vykládat například směrnici EIA (o posuzování vlivu na životní prostředí), aby nám to nekomplikovalo výstavbu významných obchvatů, jako je Praha, Frýdek-Místek, Brno. A mohli jsme také stavět železnice. Potřebujeme pomoc s filtry prachových částic v autech, protože se jedná o legislativu na evropské úrovni," doplnil.

Ondřej Elbel, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme