Zemřela Goebbelsova sekretářka. Do smrti tvrdila, že o nacistických zvěrstvech nevěděla

Ve věku 106 let zemřela někdejší sekretářka nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse. Podle informací agentury AP Brunhilda Pomselová dožila v domově důchodců u Mnichova. O své minulosti sekretářky jednoho z největších válečných zločinců 20. století příliš veřejně nemluvila. Až do své smrti ale tvrdila, že o brutálních nacistických akcích během holokaustu nic nevěděla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Říšský ministr propagandy Dr. Goebbels na výstavě "Entartete Kunst" (Zvrhlé umění)

Říšský ministr propagandy Dr. Goebbels na výstavě "Entartete Kunst" (Zvrhlé umění) | Foto: Deutsches Bundesarchiv

Brunhilda Pomselová se narodila v lednu 1911. V dospělosti podle BBC několik let pracovala jako pisatelka pro židovského pojišťovacího makléře. Ačkoliv tvrdila, že byla vždy apolitická, v roce 1933 se k nacistické straně připojila, aby získala práci v německém rozhlase.

Její zkušenosti a schopnosti ji později, v roce 1942, dovedly až k Josephu Goebbelsovi, který v té době působil ve funkci ministra osvěty a propagandy. Pomselová pro něj začala pracovat jako sekretářka a v této funkci setrvala až do konce války.

Patřila k nejužšímu kruhu jeho spolupracovníků. Goebbelse popisovala jako „dobře vypadajícího, ale trochu malého muže“, který byl vždy pečlivě upravený a oblečený, ale také arogantní. Podle svého vyprávění byla obyčejnou sekretářkou a věděla jen málo o brutálních akcích nacistů během holokaustu.

„Lidé v dnešní době říkají, že by udělali pro ubohé perzekvované Židy víc. Já opravdu věřím, že to myslí upřímně, ale také by to neudělali,“ uvedla v dokumentu, který o ní vznikl.

„Nevnímám to tak, že jsem z něčeho vinná. Pokud nechceme obviňovat celou německou populaci z toho, že dovolila, aby se k moci dostala tahle vláda. To jsme totiž dovolili všichni, včetně mě,“ popsala.

V dokumentárním filmu také zmínila, že byla zbabělá, že se režimu vzepřít nedokázala, protože jí byl blahobyt a zaměstnání důležitější. Na konci války Pomselovou zadržely sovětské jednotky a pět let strávila v detenčním táboře.

V roce 1950 se vrátila zpět do německého rozhlasu, kde pracovala dalších 20 let. O své minulosti sekretářky nacistického ministra propagandy otevřeně desítky let nemluvila.

Pavel Polák, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme