Egypt měl být velkým dodavatelem plynu do Evropy. Nakonec ho nemá dost ani pro své obyvatele
Egyptská produkce zemního plynu klesá. Ještě loni se přitom severoafrická země chtěla stát velkým dodavatelem pro Evropu. Problémy s těžbou, nedostatečná kapacita plynovodů a neobvyklá letní horka ale egyptské plány maří. Zemi navíc stíhají rozsáhlé výpadky elektrického proudu.
Egypt se loni jevil jako jedna z náhrad pro dodávky zemního plynu poté, co Evropa omezila jeho odběr z Ruska. V souvislosti s tím však Egypt zažívá nečekané problémy. Produkce v první polovině letošního roku se totiž oproti loňsku propadla o devět procent a oproti předloňskému roku dokonce o 12 procent.
,Dokud bude Rusko prodávat, Rakousko bude kupovat.‘ Proč se Vídeň neodpojila od ruského plynu?
Číst článek
Stále se však očekává, že nasmlouvané dodávky zemního plynu Egypt i přes potíže s těžbou dodrží. Nelze ale počítat s tím, že budou dodávky v brzké době růst, a to i přesto, že má Egypt jako jediný stát v regionu k dispozici zařízení na jeho zkapalňování.
Jedním z důvodů, proč smluvené dodávky zemního plynu provázejí komplikace, je prosakování vody do vrtů v největším egyptském ropném nalezišti Zohr. To se nachází pod dnem Středozemního moře a obsahuje zhruba 40 procent známých zásob zemního plynu v regionu. Technické problémy přiznala i italská firma Eni, která těžbu provádí.
Vlna veder
Navíc se Egypt potýká i s nedostatečnou kapacitou plynovodů z Izraele. Stát totiž přeprodává izraelský plyn tím, že ho zkapalňuje a posílá dál do světa.
Egypt staví a tváří se jako Dubaj. Lidé ale nemají na maso a ptají se, kde na to stát bere, říká zpravodaj
Číst článek
Dalším důvodem je také zvýšená poptávka na domácím egyptském trhu. Zemi totiž od června provází vlna veder, kdy se teploty drží nad 40 stupni a lidé proto mnohem víc využívají klimatizace. 77 procent celkově vyrobené elektřiny v Egyptě přitom pochází z plynových elektráren.
Výpadky v zemi jsou plánované. Energie se spoří tak, že distributor vypíná v určité hodiny určité lokality. Egyptský ministr elektrické energetiky Mohamed Šaker situaci vysvětlil tím, že elektrárny dostávají skutečně méně plynu.
Země tak řeší, zda upřednostnit zásobování samotných Egypťanů, nebo pustit plyn pro export a vydělávat na něm.