Zahraniční tisk o ukrajinské politické krizi
Událostem na Ukrajině se věnuje britský Guardian. Varuje před přílišnou angažovaností Evropy i Ameriky do ukrajinské krize. Mohla by to být nebezpečná hra s ohněm, upozorňuje britský list.
Stejně jako pomeranče mohou být občas hořké, tak masové pouliční protesty nemusí být nutně správné, uvádí deník. Vždyť i nedávné prezidentské volby v Americe potvrdily, že předvolební průzkumy nemusí vždy odpovídat výsledkům.
Tím samozřejmě nikdo netvrdí, že bychom měli výsledky voleb na Ukrajině pokládat za průhledné a legální, zdůrazňuje britský list. Ale zmanipulované byly přece téměř všechny volby v postsovětských zemích, a svět proti nim tolik nebouřil. Vzpomeňme si třeba na znovuzvolení bývalého ruského prezidenta v roce 1996 nebo loňské prezidentské volby v Ázerbajdžánu, připomíná Guardian. Nyní je boj Juščenka s Janukovyčem vykreslován jako boj dobra a zla. Ale západ by si měl uvědomit, že čím víc bude prosazovat vítězství Juščenka, tím více se Rusko bude stavět do opozice. Ukrajina je přece jen ruský soused a Putin se bude bránit přílišnému vlivu Američanů na tuto zemi, domnívá se britský Guardian.
Rusko se příští rok chystá na oslavy šedesátého výročí vítězství ve druhé světové válce. Na 9-tého května plánuje velkolepé oslavy a prezident Vladimír Putin pozval do Moskvy představitele států Evropské unie, aby se jich zúčastnili. Proti tomu protestují někteří poslanci Evropského parlamentu asi sto z nich zaslalo politikům otevřený dopis. Upozorňují v něm na to, že účast na oslavách by znamenala souhlas se sovětskou okupací a zločiny komunismu. Oslavy ruského vítězství jsou trnem v oku především finským europoslancům. Jak připomíná finský list Helsingin Sanomat, právě kvůli ruským územním choutkám byli Finové zataženi do války, ztratili území Karélie a trpěli poválečnými reparacemi. Plánované oslavy se navíc mají uskutečnit ve stejný den, kdy Evropská unie slaví Den Evropy. Je to propagandistický trik, poznamenává finský list, v Moskvě se de facto bude slavit Den Evropy. To se určitě nebude líbit nejen Finům, ale například také bývalým sovětským satelitům, nyní novým členům Evropské unie, konstatuje finský Helsingin Sanomat.
Rakouské sdělovací prostředky věnují zvýšenou pozornost začínající zimní sezoně lyžařů. Týdeník News rozebírá připravovaný soudní proces v zájmu 113 lyžařů, kteří kvůli poškozenému lanu uvízli v lanovce. Až po devíti hodinách byli pomocí helikoptéry vysvobozeni. Pokračuje zpravodajka Radiožurnálu ve Vídni Marie Woodhamsová.
Příslušníci mírových misí jsou stále častěji obviňováni ze zneužívání lidí, které mají chránit, píše ve svém dnešním vydání americký list Christian Science Monitor. Kongo, Kosovo, Bosna, Východní Timor, Kambodža, a další. Kdekoliv Společnost národů ustavila mírovou misi, tam se objevily případy zneužívání žen. Humanitární mise přinesou do země peníze, svobodu, tisíce pracovních příležitostí, ale také praktiky sexuálního zneužívání. Je to temná stránka mírových procesů, konstatuje americký list.
A nejsou to jen případy bití žen, jejich znásilňování a držení, pokračuje deník. Problémem je také sexuální turismus - se zvyšující se poptávkou po sexu se zvyšuje jeho nabídka a do země přijíždějí prostitutky z okolních států. Ukázkovým případem je Kosovo: po roce 1999 do země přišlo asi 50 tisíc příslušníků mezinárodních sil, úředníků OSN a humanitárních pracovníků. Následně se do Kosova začal stahovat bezpočet žen z Moldávie, Rumunska, Ukrajiny a Bulharska. Je nutné, aby se těmto případům věnovala velká pozornost.Vždyť právě ženy a děti jsou nejzranitelnější oběti válek, upozorňuje v závěru americký list.